En  Fr  Nl  De  Tr  

TransAnatolie Welcomes You to Turkey

 

 

 

 

TransAnatolie Tours

En  Fr  Nl  De  Tr  

 

 

 

Alişar

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

 

Teodora ] Roxana ] Abant ] Amasya ] Beypazari ] Canakkale ] Ihlara ] Sagalassos ] Tuz Golu ] 3 inci ] Zirve ] Z-Tuneli ] T-Nostalji ] Acemhöyük ] Mevlana ] Ilgaz ] Homeros ] 5 Uygarlik ] Ballica ] Saratli ] Traverten ] Sarissa ] Nemrut ] Puduhepa ] İpek Yolu ] Birgi-Priene ] Iznik ] [ Alişar ] Tyana ] Ankyra ] Amasra ] Fiyatlar ]

 

 

Up

TransAnatolie Alişar TA06M23
4 Günlük Kültür Gezisi
Hattusas-Alacahoyuk-Amasya-Zile- Ballica-Tokat-Sivas-Sarissa-Yozgat-Alişar
€ TransAnatolie Turlari Fiyat Listesi
   
Strabon'dan Aşık Veysel'e
 
1.Gün Ankara-Hattuşaş-Alacahöyük-Amasya
Sabah saat 07’de Kumrular Cd. eski Milli Kütüphane önünden Amazonlar kenti Amasya’ya hareket. Kızılırmak Vadisini seyir ve Hititler'in Başkenti Hattuşaş’a varış.
Hattuşaş’da Hitit Panteon'u olarak anılan bin tanrılı Yazılıkaya’da Hitit Uygarlığı'nın simgesi, hoşgörü felsefesinin dayandığı Teşup-Hepata Kültü, tanrı ve tanrıçalar kültü ile tanışma.
Anakara Anadolu Medeniyetleri Müzemizde sergilenen çivi yazılı Hitit tabletlerinin bulunduğu Hattuşaş-Boğazkale'nin gezilmesi: Arslanlı Kapı, Yer Kapı, Kral Kapısı,Aşağı Seyir, Yukarı Seyir,Nişan Tepe, Sippuliuma Hiyoroglif Yazıtları, Büyük Tapınak, tapınaklar, Büyük Saray, saraylar, Marco-Polo Köprüsü.
Yüksek Hitit plato rüzgarlarında kurutulmuş otlarla hazırlanan özel Hitit yemeğinden sonra Amasya’ya hareket; yolda zenginliklerini Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzemizde de görebileceğimiz Alacahöyük Hitit kral mezarlarının gezilmesi.
Öğleden sonra ünlü coğrafyacı Strabon’un doğum yeri Osmanlı Sultanlarının valilik yaptıkları Amazonların Kenti Amasya’ya varış; kısa bir kent turu,Yeşilırmak boyunca özgün Amasya evlerinin fotoğrafı ve otelimize yerleşme.
Akşam yemeği ve geceleme Amasya Apple-Tusan Grubu butik ya da termal otelimizde.
2. Gün Amasya (Niksar-Tokat)
Amasya Yalıboyu Evleri" , Fotoğrafçı : Mehmet ÇİMEN Otelimizdeki kahvaltı sonrası, Amasya Arkeoloji-Mumyalar Müzesini gezdikten sonra Yeşilirmak boyundaki yalı tipi Amasya evlerinden etnografya müzesine dönüştürülmüş Hazeranlar Konağı, Bimarhane-Sağlık Merkezi, 2nci Bayazıt Camii.
Torumtay Türbesi, Burmalı Minare Cami, Gök Medrese, Büyük Ağa Medresesi, Harşena Kalesi, Kral Mezarları, Ferhat-Şirin su kemerleri gezisi.
Yeşilırmak Vadisi boyunca fotoğraf molaları. Öğle yemeğimiz Amasya’da.
Öğleden sonra Roma İmparatoru Julius Sezar’ın "Geldim, Gördüm Yendim" dediği özgün yer Zile’yi geziyoruz.
Ballıca Mağarası Pazar İlçesine 8 km, astıma da iyi gelen Ballıca Mağarası bir doğa harikası; o yörenin tereyağlı, çökelekli gözlemeleri de nefis.
Geceleme ve akşam yemeği Tokat Yöresinde.
 
3.Gün Tokat-Sivas
Otelimizdeki kahvaltıdan sonra el yazmalarıyla ünlü Beylikler döneminin ve Osmanlı döneminin önemli Kenti Tokat gezisi.
Tokat Gök Medrese-Müze, Ali Paşa Hamam Sokağındaki Madımaklar Evi, Latifoğlu Konağı, Vakıf Ev Hatuniye Külliyesi, Ebu Kasım Türbesi, Taşhan, Saat Kulesi, Taşhan-Kervansaray Tokat’da göreceğimiz kültürel zenginliklerimiz arasında.
Öğle yemeği özgün Tokat mutfağından.
Öğleden sonraki Sivas gezimizde aşağıda sıralanan tarihi yapıların en önemlilerini vaktimizin elverdiği ölçüde görüyoruz.
 
 
Gün ikindi akşam olur
Gör ki başa neler gelir
Veysel gider adı kalşır
Dostlar beni hatırlasın
Aşık Veysel
 
Galiba dünyanın sonuna kaldık
Gelin belli değil kız belli değil
Ne nasihat duyduk ne öğüt aldık
Sohbet belli değil söz belli değil

Dünya güzellendi tadı kalmadı
İnsanın edebi udu kalmadı
Günahın sevabın adı kalmadı
Hakikata giden iz belli değil

Aylarca yol çeken develer atlar
Onları kurtardı bu ferasetler
İnsanlar yol için taktı kanatlar
Yokuş belli değil düz belli değil

Hasta gönlün tedavisi zoraldı
Gizli sır kalmadı aşikar oldu
İrenkler çoğaldı boya bozuldu
Kumaş belli değil bez belli değil

Veysel nene gerek dünyanın hali
Kimi hasır dokur kimisi halı
Tam çalgıya karıştırdık kavalı
Davul belli değil saz belli değil

Aşık Veysel

 
 

Kulak ver sözüme dinle arkadaş!
Uyma lak lak edip gülüşenlere!
Meşgul eder seni işinden eyler,
Karışırsın tembel, perişanlara

Adım at ileri, geriye bakma!
Bir sağlam iş tut, elden bırakma!
Saçma sapan sözler, hep delme takma,
Allah'ın yardımı çalışanlara!

İleriyi gören, geriye bakmaz!
Tuttuğu işi elden bırakmaz!
Allah cömert ama ekmek bırakmaz,
Oturup geçmişi konuşanlara!

Maziye karışmış yıllarda, ayda!
Geçmişi konuşmak, sağlamaz fayda!
Gören göze ibret vardır her işte!
Seyret gökyüzünde yarışanları!!
Aşık Veysel


 

 
Müzeler: Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Aşık Veysel Müzesi.
Camiler: Sivas Ulu Camii, Sivas Ulu Camii Darüşşifası.
Kervansaraylar: Alacahan, Subaşıhan, Taşhan,.
Medreseler: Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese, Şifaiye Medrese, Buriciye Medrese.
Konaklar: İnönü Konağı, Mihralibey, Akaylar, Susamışlar, Abdi Ağa, Osman Ağa Konakları.
Türbeler: İncili Hanım, Aziz Vlas, Ahi Emir Ahmet, Güdük Minare, Şems Şinasi, Abdülvahip
Konaklama ve akşam yemeği Sivas Yöresinde, otelimiz 4*-butik ya da 5*.
Akşam isteyen Meydan Hamamı ya da Mehmet Ali Hamam'inda dinlenebilir.
 
4. Gün Sivas-Sarissa-Yozgat-Alişar-Ankara
Otelimizdeki kahvaltı sonrası Hititler'in 4 önemli kentlerinden birisi olan Sarissa’nin kesfi. 
Sarissa 1650 m. rakımlı Hitit stepleri üzerine kurulu, kent surlarının 1950 metre karelik bölümü hala ayakta. Sarissa’da son 10 yıldır Marburg Üniversitesince yapılan ve Prof. Dr. Andreas Müller Karpe tarafından yönetilen kazılardaki onemli buluntular Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzemizde sergilenmektedir. M.Ö. 1285’li yıllarda Hititler ve Mısırlılar arasındaki Kadeş Savaşında Sarissa’lı Fırtına Tanrısı savaşın sonucu hakkında tanıklık etmiş ve böylelikle Hitit İmparatoriçesi Puduhepa ile Mısır Firavunu 2. Ramses -1283 yılında baris anlasmasi imzalamis (antlasma orijinal metni İstanbul Arkeoloji Müzesinde) ve boylelikle Kadeş Antlaşması ile Anadolu ile Mısır arasında hem bir barış hem de kardeşlik dönemi başlatılmıştı. Bu barışla birlikte Mısır Kraliçeleri daha iyi bir yönetim için Anadolulu Hitit prensleriyle evelenmek için mektuplar yazmislardir. Bu mektuplar da Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzemizde sergilenmektedir.
 
Sarissa'dan sonro yolda ogle yemegi ve Yozgat’a hareket.  Yozgat yakinlarinda arkeolojik zenginlikleri ile unlu Alişar'dayiz. Biliyorsunuz bu antik kent Aksaray’ın batısinda, Tuzgölü’nün güneyinde bulunan Acemhöyük ve Kayseri yakınlarındaki Kültepe-Kaniş ile birlikte M.Ö. 2000’li yıllarda Asur Ticaret Kolonileri donemin en önemli ticaret merkezlerinden birisi olmustur.

Alişar, Yozgat’ın 45 km güneydoğusunda, Yozgat- Sarıkaya İlçesi karayolu üzerinde bulunmaktadır. Bu höyük 1927 yılında Alman Wonder OSTEN tarafından kazılmış ve kazılar 1935 yılına kadar sürdürülmüştür. Burada yapılan kazılarda kalkolitik döneme ait küplere gömülmüş iskeletler, pişmiş topraktan çanak çömleklere, mühürlere, taş ve kemik üzerine iyi işlenmiş insan ve hayvan figürleri bulunmuştur.
Alişar köyünün kuzeyinde bulunan bir höyük. Bir çukura kurulan höyüğün eni 520 metre, boyu ise bir kilometreye yakındır. Burası ilk defa 1927 yılında Şikago Üniversitesinden Vonder Osten başkanlığında bir heyet tarafından kazılmıştır. Çok düzenli olarak yapılan kazı işi 1932 yılına kadar aralıksız devam etmiştir. Sonunda eski, doğu-batı, güney - kuzey yollarının birleştiği merkeze yakın yerde Alişar Höyük meydana çıkarılmıştır. İç Anadolu’nun kronolojisini, eski kültürlerin birbirlerine geçişlerini ve devirlerini doğruya yakın olarak ancak bu kazılardan öğrenmek mümkün olmuştur.
Höyüğün ilk kuruluşundaki hali (M.Ö. 3200 - 2600) dörtgen planlı, kerpiç duvarlı, düz damlı evleriyle basit bir köy görünümündedir. Bundan sonraki devirlerde şehrin iç kalesi olduğu, evlerin belirli bir plana göre yapıldığı ve bazılarında duvarların içten ve dıştan sıvandığı görülür. Bu devirde şehir surla çevrilmiştir. Mezopotamya ile kültür alış verişinin bu devirde başladığı anlaşılmaktadır.
Üçüncü devirde ise, iki sur da, yani iç kale ve dış kale kuvvetlendirilmiş, iç kalenin alanı genişletilmiştir. Bu devir, M.Ö. 2200-2000 yılları arasında olup, Hitit çağına kadar devam eder. Bu döneme ait bakır ve gümüşten az miktarda süs eşyasına rastlanmıştır. Daha sonraki dönemlerinde ise kerpiçten yapılmış, surla çevrili bir şehir ortaya çıkmıştır. MÖ 2300-2000 yıllarında ise vazolar mükemmel hale gelmiştir.
Dördüncü devre gelince, Alişar’ın gelişmeleri iyice seçilebilmektedir. M.Ö. 2000-1500 yılları arasında Alişar büyük bir şehir hüviyetine bürünmüştür. Eski tunç çağının tersine, Hititler alt şehri yurtlandırmışlardır, yine alt şehir eski Hitit çağını karakterlendiren büyük bir surla sağlamlaştırılmıştır. Şehir, geniş planlı kale kapıları, yeraltı yolları ve yer yer kulelerle kuvvetlendirilerek savunmalı bir hale getirilmiştir. Büyük Hitit çağında (M.Ö. 1400 - 1200) önemini kaybetmeyen höyük, yine küçük bir yerleşme alanı olmuştur.
Beşinci devirde M.Ö. 1200 - 700 yıllarında Alişar’da, Hitit - Frig Kültürü görülür. Artık bu devirden sonra alt şehir önemini kaybetmiştir. Bundan sonra şehirde ortaya çıkan eserler Frig kültürünün ağırlığını ortaya koymuştur. Bu çağda iç kale eski temelleri üzerine yeniden yapılmışsa da M.Ö. 19. yüzyıla ait olan ilk yapı katının iç kale suru bir yangınla ortadan kalkmıştır.
Frig devrinden sonra önemini iyice kaybeden Alişar; Med, Pers, Helenistik çağ, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerini yaşamışsa da bu devirlerden söz edilebilecek önemli izler yoktur (Kaynak: Rehber Ansiklopedisi).

Akşam yemeği yolda.
Bir başka Transanatolie Tour seçeneğinde buluşmak üzere Ankara’da ayrılma.

Fiyatlar

 

Fiyata dahil hizmetler

 • 4 Gün 3 Gece Amasya-Tokat-Sivas    tam pansiyon. ( toplam 3 kahvaltı, 4 akşam yemeği, 4 öğle yemeği).
 • Son gün akşam yemeği dahil.
 • Tur süresi özel tur otobüsü: Mercedes Wito-Sprinter, WW.Wolt-Mercedes 403/Intro/Mitsubishi-Safir-Isizu Turquoise
 • Özel restoranlarda ve otellerde 3 kahvaltı, 4 akşam yemeği ve 4 öğle Yemeği
 • Kültür ve Turizm Bakanlığından kokartlı Profesyonel Turizm Rehberi hizmeti
 • TÜRSAB seyahat güvence paketi ve sigorta.

 

Fiyata dahil olmayanlar

 • Programda yer alan ziyaret mekanlarının giriş ücretleri
 • Otel ve restoranlardaki içecekler.
 • İsteğe ve memnuniyete bağlı bahşişler.
 • KDV

 

Uyarı

Sayısı 22 kişiyi aşan kapalı gruplarda 1 kişi ücretsiz, Kültür Dernekleri üyeleri, öğretmen ve öğrenciler, engelliler ve onlara refakat edenler için indirim, bu konuda tura yazılırken lütfen bilgi alınız (info@transanatolie.com)

 

TransAnatolie Tour

Kültür Gezileri Operatorü

 info@transanatolie.com

 

Minimum 10 kişi ile hareket.
Tüm yasal haklar Transanatolie Tur’a aittir, seyahat acenta hakkı saklıdır.
 

Bilgi| € TransAnatolie Turlari Fiyat Listesi    Rezervasyon
 
 
 
 

 

Turkey

Turquie

Türkei

Turkije

Türkiye

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

Teodora ] Roxana ] Abant ] Amasya ] Beypazari ] Canakkale ] Ihlara ] Sagalassos ] Tuz Golu ] 3 inci ] Zirve ] Z-Tuneli ] T-Nostalji ] Acemhöyük ] Mevlana ] Ilgaz ] Homeros ] 5 Uygarlik ] Ballica ] Saratli ] Traverten ] Sarissa ] Nemrut ] Puduhepa ] İpek Yolu ] Birgi-Priene ] Iznik ] [ Alişar ] Tyana ] Ankyra ] Amasra ] Fiyatlar ]

 

Mail to  info[at]transanatolie.com with questions or comments about this web site.

 

Copyright © 1997 TransAnatolie. All rights reserved.
Last modified: 2023-10-28
 
Explore the Worlds of Ancient Anatolia and Modern Turkey by TransAnatolie Tour: Ancient Anatolia Explorer, Asia Minor Explorer, Turkey Explorer; Cultural Tour Operator, Biblical Tour Operator, Turkish Destinations, Cultural Tours to Turkey, Biblical Tours to Turkey, Health and Cultural Tours to Turkey, Thermal, Thalasso Holidays in Turkey,  Archaeological Tours to Turkey, Historical Tours to Turkey, Cultural Heritage Tours to Turkey, Cultural Tours to Turkey, Hobby Eco and Nature Tours Holidays to Turkey,  Beach and Plateau Holidays in Tuirkey, Anatolian Civilizations, Ancient Cultural Museums in Turkey, Top Turkish Museums, Museums in Turkey, Anatolian Civilizations Museum, Istanbul Archeological Museum, Ephesus Museum, Mevlana Museum, Topkapi Museum, Museum of Topkapi Palace, Turkish Cities, Turkish Destinations, Ancient Cities in Turkey, Ancient Anatolian Cities, Turkey in Brief, Turkish Culture, Turks, Turkish Language, Turkish Philosophers....Circuits culturels en Turquie, Excurcions en Turquie, Vacances en Turquie, Circuits de Culture en Turquie, Circuits de Croyance en Turquie, Turquie, Villes Antiques en Turquie, Musees en Turquie, Empires Turcs, Revolution de Mustafa Kemal Ataturk, Turquie d'Ataturk, Culturele Tours in Turkije, Rondreizen in Turkije, Reizen naar Turkije, Culturele Rondreizen naar Turkije, Vakanties in Turkije, Groepsreizen naar Turkije, Turkije, Turkse  Geschiedenis, Geschiedenis van Turkije, Oude Steden in Turkije, Oude Beschavingen, Oude Anatolische Beschavingen, Turkse Steden, Turkse Musea, Musea in Turkije, Turkse Steden, Overzicht van Turkije, Turkije in het Kort, Turks, Turkse Taal, Turkse Gescheidenis, Osmaanse Rijk, Ottamaanse Rijk, Gezondheid Tours Vakanties in Turkije, Geloof Tours in Turkije, Culturele Tour Operator, Turkije Specialist