En  Fr  Nl  De  Tr  

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

 

 

 

TransAnatolie Tours

En  Fr  Nl  De  Tr  

 

 

 

İpek Yolu

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

 

Teodora ] Roxana ] Abant ] Amasya ] Beypazari ] Canakkale ] Ihlara ] Sagalassos ] Tuz Golu ] 3 inci ] Zirve ] Z-Tuneli ] T-Nostalji ] Acemhöyük ] Mevlana ] Ilgaz ] Homeros ] 5 Uygarlik ] Ballica ] Saratli ] Traverten ] Sarissa ] Nemrut ] Puduhepa ] [ İpek Yolu ] Birgi-Priene ] Iznik ] Alişar ] Tyana ] Ankyra ] Amasra ] Fiyatlar ]

 

 

Up

  TransAnatolie Galatlar'dan İpek Yolu'na TAM20
Kültür Gezileri
Gordion-Pessinus-Nallıhan-Çayırhan-Beypazarı
2 Gün

€ TransAnatolie Turlari Fiyat ListesiGalatlar'dan İpek Yolu'na

1nci gün: Ankara- Gordion-Pesinius-Mihalıççık-Nallıhan
Sabah 07.30 da Bahçelievler Buz pateni önünden Gordion’a hareket ediyoruz.

Frikler’ in ve Galat’ların önemli kenti, kördüğüm anlamına da geliyor. Mitoloji’de Gordion Düğümünü çözen Dünyayı fetheder denir, bu sırrı Delf Tapınağındaki Pitia’dan alan alan Büyük İskender düğümü çözemeyeceğini anlayınca kılıçla keser, böylelikle önünde 3 kıtanın fetih yolları açılır. Aslında Büyük İskender’in başarısı fethettiği ülkelerin kültürlerine saygısından, askerlerini yerel hanımlarla evlendirmesinden, büyükelçilerini sosyolog ve psikologlar arasından seçmesinden ileri gelmiştir.
Gordion- Galatia ve Frikya’nın geçmişinden sözeden aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra programımızın devamını göreceğiz.

Gordion- Galatia ve Frikya
Yörede İ.Ö. 3000-2000 arasındaki İlk Tunç Çağı ile İ.Ö. 2000-1500 dönemindeki Orta Tunç Çağından kalan yerleşim alanları bulunmaktadır. Bu dönemde, Asur tüccarlarının, yöre sınırlarına dek etkin oldukları bilinmektedir. Burada yapılan kazılarda, Hitit İmparatorluğu dönemini de kapsayan Son Tunç Çağına ait (İÖ 1460-1200), az sayıda da olsa Hitit yerleşim merkezinin varlığı saptanmıştır. Yazılıkaya’da yapılan kazılarda tespit edilen höyüklerin büyük bir kısmında Hitit Çağına ait kültür belgeleri bulunmuştur. M.Ö. 1200 yıllarında, Anadolu’daki Hitit egemenliğine son vererek, geniş bir alana yayılan Frigler, Eskişehir Ovası, Sakarya Nehri kolları ile Ankara’nın doğu ve batı bölümlerini kapsayan, güçlü bir krallık kurmuşlardır. Merkezi, Polatlı yakınındaki Gordion olan bu krallığın, güçlü bir siyasi yapısı olduğu görülmektedir. Bu tarihlerde kurulan Pessinus (Ballıhisar), Midaeum (Karahöyük), Dorylaiun (Eskişehir-Şarhöyük), Yazılıkaya (Midas) şehri gibi Frig şehirleri de Eskişehir’in il sınırları içindedir. Frigya tarihinin en bilinen kralları, Gordion ve Midas’tır. Kral Midas, Frigya İmparatorluğu’nu kurmuş ancak bu imparatorluk kısa ömürlü olmuştur. (M.Ö. 725-675) Asurlularla Urartular arasındaki toprak kavgaları Frigler’in bölgede kesin denetim kurmalarını sağlamış ancak, İÖ VIII.yüzyılda güçlenen Lydia’nın baskısı ve ardı kesilmeyen Asur akınları sonucunda güçsüzleşen Frigya egemenliği VII.yüzyılda Kimmerler tarafından yıkılmıştır. Eskişehir yöresi, İÖ 676-546 arasında Lydia yönetimi altında kaldı. Büyük İskender bölgeden geçerek Gordion Krallığını yıkmıştır. Büyük İskender’in ölümünden sonra Gordion şehri yine büyük savaşlara sahne olmuştur. Bunun nedeni, şehrin konumuyla ilintilidir. Anadolu’yu kontrolleri altında tutmak isteyen pek çok komutan, ordularıyla birlikte Gordion şehrini istila etmeye çalışmıştır. Galatlar, ardından da M.Ö. 189 yılının sonlarında Romalılar bu bölgeyi ele geçirmiştir. Özellikle Romalılar, Gordion şehrini yeniden restore ederek, eski parlak günlerine dönmesini sağlamıştır. Uzun bir süre basit bir köy olarak ayakta kalmayı başaran Gordion, sonunda muhteşem bir şehir haline gelmiştir.

Gordion’da o muhteşem tümülüsü geziyor Midas’ı Giges’i anıyoruz.

İkinci durağımız Pesinius-Ballıhisar da.
Geçmişi Çatalhöyüklü Ana Tanrıça kültüna kadar giden, Hititlerde Kubaba , Asurlularda İştar olan Sibel Kibele Atsis Kültü ile bizi Pesinius ‘da karşılıyor.
Pessinus Sivrihisar ilçesinin 16 km. güneyindeki Ballıhisar köyünde, "Tanrıça Kibele" adına, Frigyalı'lar tarafından kurulmuştur. Helenizm Çağı'nda, bu bölgeye akın eden Galatların bir kabilesi olan Tolistoboglar, bu yöreye yerleşmişler ve Pessinus, başkentleri olmuştur. Pessinus, Bergama Krallığı döneminde en parlak dönemini yaşamıştır. Bergama Kıralları eski Pessinus Tapınağı'nın yerine Grek stilinde bir mermer tapınak yaptırmış ve süslemişlerdir.Sorunlarına çözüm bulamayan insanlar umutlarını Kibele Tapınağına taşımışlardır. Evlilik çağındaki geç kızlar, çocuk sahibi olmak isteyen evliler, ülkesini iyi yönetmek isteyen krallar, yeni kentler ele geçirmek isteyen kumandanlar, ticaretlerini geliştirmek isteyen tacirler ellerinde hediyelerle Kibele Tapınağını ziyaret etmişlerdir. Bu tapınak, her yıl dini bayramlar sırasında kurulan panayırla kente büyük bir canlılık getirmiştir. Grek hakimiyetinde iken şehrin planlan yeniden düzeltilmiş, meclis binası, yolları, kanalı, çarşı ve tiyatrosu kurulmuştur.

Galatia’dan Frikyaya doğru yolculuğumuz devam ediyor. Mihalıççık’tan Sarıyar-Hasan Polatkan Barajına ulaşıyoruz. Yaz mevsimi baraj kenarında yemek için çok iyi tesisler var.

Sarıyar Barajı ve Sarıyar Hidroelektrik Santrali Sakarya Nehri üzerinde Nallıhan’ ın 25 km güneyinde Sarıyar Köyü civarında kurulmuştur. Bu baraj Sakarya Nehri üzerindeki en önemli projedir. Su toplama havzası Türkiye Yüzölçümü’nün 19 da biri kadardır. Karadeniz’e kadar olan 360 km.lik mesafe içinde Sakarya Nehrinin ıslah edilmesinde bu barajın önemli katkıları vardır. Göl hacmi 1 milyar 900 milyon metreküple 85 km2’ lik bir alana yayılmaktadır.

Öğle yemeği zamana göre ya yolda ya da Nallıhan’da.
Programımıza göre tüm öğleden sonramızı Nallıhan’ın keşfine ayırıyoruz:

Nallıhan merkezde 1595 yılında Nasuh Paşa tarafından yaptırılan Nasuh Paşa Camii, yine 1595 yılında Nasuh Paşa tarafından yaptırılan Kocahan, 1890’larda yaptırılan tarihi Belediye binası, Eski Halkevi, Kültür ve Sanat Vakfı, mesire yerlerinden Hoş ebe, Andııç ormanları, Dokuz Dolambaçtan Nallıhan’ın seyri, yol durumuna göre Yunus Emre’nin Hocası Taptuk Emre’nin Dergahı.

TAPTUK EMRE’DEN KIRK YIL FEYİZ ALMIŞ, HOŞGÖRÜYÜ KENDİSİNE İLKE EDİNMİŞ YUNUS EMRE’DEN DÖRTLÜKLER

TAPDUK'UN TAPUSUNDA
KUL OLDUK KAPUSUNDA
YUNUS MİSKİN ÇİĞ İDÜK
PİŞDÜK ELHAMDÜLİLLAH

DİYOR Kİ YUNUS HOCASINA
SOFİLERE SOHBET GEREK
AHİLERE AHİRET GEREK
MECNUNLARA LEYLA GEREK
BANA SENİ GEREK SENİ

TAPDUK EMRE GERGAHINA
BACIM SULTANIN GÖNÜL BAHÇESİNE
YUNUS'UN GÖNÜL SOFRASINA
HOŞ GELDİNİZ, SEFA GELDİNİZ

DİRİLDİK PINAR OLDUK,
İRKİLDİK IRMAK OLDUK,
ARTIK DENİZE DALDIK,
TAŞTIK ELHAMDÜLİLLAH

ELİF OKUDUK ÖTÜRE
PAZAR EYLEDİK GÖTÜRE
YARADILMIŞA HOŞ GÖRDÜK
YARADANDAN ÖTÜRE

AŞKIN ALDI BENDEN BENİ
BANA SENİ GEREK SENİ
BEN YANIRIM DÜNÜ GÜN
BANA SENİ GEREK SENİ

SÖYLER DİLİM AĞLAR GÖZÜM
GARİPLERE GÖYNÜR ÖZÜM
MEĞERKİ GÖKTE YILDIZIM
ŞÖYLE GARİP BENCİLEYİN

GELİN TANIŞ OLALIM
İŞİ KOLAY KILALIM
SEVELİM SEVİLELİM
DÜNYA KİMSEYE KALMAZ


Konaklamak için Nallıhan Öğretmen Evine ya da Nallıhan Turizm Bürosunun uygun göreceği yere yerleşiyoruz, biraz dinlenmeden sonra akşam yemeğimizi otantik bir köy sofrasında almak üzere Karacasu Köyüne gidiyoruz. Orda gezginlerin yöre halkı ile görüşmeleri, fikir alışverişinde bulunmaları mümkün, üstelik hormonsuz köy ürünlerinden satın alma şansımız da var.
Yine Nallıhan ve Çayırhan el sanatlarıyla da ünlü:

İğne Oyaları, halı ve kilimleri, bez dokumacılığı, tel kırma, bindallı, Halk Eğitim dokuma tezgahları ve çalışmaları. Nallıhan El Sanatları Teşhir Evi, Nallıhan Turizm Bürosu, Nallıhan ve Çayırhan Belediyeleri, Çayırhan Kültür Evi el sanatlarını teşvik ediyorlar.

Nallıhan–Çayırhan-Beypazarı özgün mutfaklarıyla da bizleri çekiyor, insanları konuksever, sade, içten. Doğal bir yaşam her yerde kendisini hissettiriyor, kuşlar niye Kuş Cenneti olarak Nallıhan Yöresini seçmişler diye kendimize sormadan edemiyoruz.

Yine yaban hayat tüm özgürlüğüyle Nallıhan-Çayırhan yöresinde sürüyor:
Sarıyar Yaban Koyunu Yerleştirme Sahası ,Yaban Hayatı Geliştirme Sahası,Asarlık Tepeler Tabiat Anıtı hep doğanın güzel yanlarını yansıtıyor.

Nallıhan-Çayırhan özgün mutfağından birkaç örnek sıralayabiliriz:

Nallıhan-Çayırhan Yemekleri
Tarhana çorbası, bulgur çorbası, mantı çorbası, toygar çorbası, keşli makarna, güveç, çökel, kafa ,oturtma, gorçan, sırım, kapama Pilav, börülceli bulgur pilavı, domatesli pirinç pilavı, çıklı pilav, deneli patates ,etsiz biber dolma, yaprak sarma, sulu patlıcan yemeği, domates kurusu yemeği, sütlü kabak, malak imcik,tahsildar yumurtası, hösmelim hamur kızartma, balık güveç, karamancar serale (sarığı burma), baklava, büzme tatlı (tırtır).

2nci gün: Nallıhan-Çayırhan– Kayık Başı- Davut Oğlan Kuş Cenneti-Gökçekaya Barajı-İnözü Vadisi-Beypazarı
Sabah kahvaltısı hava durumuna göre Çayırhan Gökçekaya Baraj kenarında ya da Dağdelen Restoranda açık büfe. Kahvaltı ötesi bir zenginlik, üstelik ürünler hep doğal ve çevreden.
Çayırhan’a varış: Kuş Cenneti ve Jeolojik yapının fotoğraf çekimleri,tekne ile barajda gezinti. (isteğe bağlı 7YTL) . Çayırhan Kültür Evinde çay.

Han’ı Paşadan
Nal’ı Köroğlu’ndan


“NALLIHAN Tarih çağları boyunca Hititlerin, Friglerin, Bitinya Krallığının, Pers, İskender, Roma ve Bizans İmparatorluklarının hakimiyetinde bulunmuş, Müslüman Arapların İstanbul seferleri sırasında iki defa da Arapların istilalarına maruz kalmıştır. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türkler tarafından fethedilmiş, Haçlı Seferleri sırasında yeniden Bizanslıların eline geçmiştir. Daha sonra yeniden Türk hakimiyetine giren bu topraklar önce Danişmentlilerin, daha sonra da Anadolu Selçuklularının idaresinde bulunmuş, Anadolu Selçuklularının 1308'de yıkılmasından sonrada Candaroğulları Beyliği sınırları içinde kalmıştır. Orhan Bey zamanında da Osmanlı Beyliği topraklarına katılmıştır. İlçe merkezi Nallıhan, Vezir Nasuh Paşa'nın burada 1594 yılı sonbaharında başlayan 1595 yılı ilkbaharı sonun da bitirilen bir han yaptırmasıyla teşekkül etmiştir.

Rivayete göre Nallıhan, Halk Kahramanı Köroğlu buradan geçerken gece handa konaklar, ertesi gün giderken hanın bahçe kısmında atının nalı düşer. Nal hancı tarafından alınarak hanın kapısına asılır ve Nallıhan adını buradan aldığı söylenir. (Kaynak Mesut ŞENER - Nallıhan Kitabı)

Nallıhan dedikleri
Pirinçtir yedikleri
Çok hoşuma gidiyor
Le gacım dedikleri


Öğle yemeğimiz Beypazarı’nda İnözü Vadisinde.

İnözü çayı ve onun oyduğu İnözü vadisi kıyısındaki huzurlu, yemyeşil bir doğanın içinde güzel bahçeler içinde yer alan, Beypazarı’nın taş fırınlarında pişirilen yöresel lezzetli yaprak sarmalı, güveçli ve 80 kat, oklağaçla açılmış bol cevizli baklavalı servisi olan restaurantımızda öğlen yemeğimizi alıyoruz.

Yemek sonrası Ankara’nın yanı başındaki Firigler döneminden beri iskan görmüş, Selçuklu ve Osmanlı zamanında Ankara’yı İstanbul’a ve Konya üzerinden Hicaz’a bağlayan kervan yolu üzerinde bulunan, adını tımarlı sipahi beyinden alan, adından anlaşılacağı üzere çok canlı bir alışveriş yeri olan şirin eski Türk mimari tarzındaki evleri, Selçuklular zamanından kalma Sultan Alaaddin ve Osmanlı zamanından kalma Akşemseddin ve Kurşunlu camili, Sulu Hanlı, Rüstem Paşa Hamamlı, Boğazkesen kümbetli, Gazi Gündüzalp ve Kara Davut türbeli Beypazarı’nı Hıdırlık tepeden yukardan, kuşbakışı seyrediyoruz. Bu doyumsuz manzaradan sonra Beypazarı’na iniyoruz.

Bakırcı, kalaycı, demirci, berber ve terzi gibi zanaatkarlarının hala eski günlerde olduğu gibi mesleklerini icra ettikleri, gümüşün telkari denilen işlenmiş haliyle beğeniye sunulduğu albenisi çok gümüş işleme ve el sanatlarının sergilendiği "El Sanatları Merkezi ve Halı Kilim Dokuma merkezini geziyoruz.

Daha sonra Pazar yerinde Beypazarı’nın eko tarımla üretilmiş yöresel tatlarından ihtiyaç duyduklarımızı alıyoruz. Dostlarımıza hediye edeceğimiz meşhur Havuç Lokumunu ve Beypazarı tatlarından olan Beypazarı Kurusundan da aldıktan sonra içimizde güzel bir gün geçirmenin verdiği huzur ve dinlenmişlikle Ankara’ya dönüyoruz.

Transanatolie’ nin bir başka turunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.
 

Fiyatlar

 

İsteğe bağlı geziler:

  • Gökçekaya Barajı tekne turu.

 

Fiyata dahil hizmetler

  • 2 Gün 1 Gece  tam pansiyon.
  • Ulaşım aracı: Mercedes Wito-Sprinter, WW.Wolt-Mercedes 403/Intro/Mitsubishi-Safir-Isizu Turquoise 
  • Özel restoranlarda 2 Öğle Yemeği, 1 sabah kahvaltısı
  • Kültür ve Turizm Bakanlığından kokartlı Profesyonel Turizm Rehberi
  • TÜRSAB seyahat güvence paketi ve sigorta.

 

Fiyata dahil olmayanlar

 

  • Programda yer alan ziyaret mekanlarının giriş ücretleri
  • İçecek ve bahşişler.

 

TransAnatolie Tour

Kültür Gezileri Operatorü

 

info@transanatolie.com

 

 

Minimum 10 kişi ile hareket.

Tüm yasal haklar Transanatolie Tur’a aittir, seyahat acenta hakkı saklıdır.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Turkey

Turquie

Türkei

Turkije

Türkiye

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

Teodora ] Roxana ] Abant ] Amasya ] Beypazari ] Canakkale ] Ihlara ] Sagalassos ] Tuz Golu ] 3 inci ] Zirve ] Z-Tuneli ] T-Nostalji ] Acemhöyük ] Mevlana ] Ilgaz ] Homeros ] 5 Uygarlik ] Ballica ] Saratli ] Traverten ] Sarissa ] Nemrut ] Puduhepa ] [ İpek Yolu ] Birgi-Priene ] Iznik ] Alişar ] Tyana ] Ankyra ] Amasra ] Fiyatlar ]

 

Mail to  info[at]transanatolie.com with questions or comments about this web site.

 

Copyright © 1997 TransAnatolie. All rights reserved.
Last modified: 2023-10-28
 
Explore the Worlds of Ancient Anatolia and Modern Turkey by TransAnatolie Tour: Ancient Anatolia Explorer, Asia Minor Explorer, Turkey Explorer; Cultural Tour Operator, Biblical Tour Operator, Turkish Destinations, Cultural Tours to Turkey, Biblical Tours to Turkey, Health and Cultural Tours to Turkey, Thermal, Thalasso Holidays in Turkey,  Archaeological Tours to Turkey, Historical Tours to Turkey, Cultural Heritage Tours to Turkey, Cultural Tours to Turkey, Hobby Eco and Nature Tours Holidays to Turkey,  Beach and Plateau Holidays in Tuirkey, Anatolian Civilizations, Ancient Cultural Museums in Turkey, Top Turkish Museums, Museums in Turkey, Anatolian Civilizations Museum, Istanbul Archeological Museum, Ephesus Museum, Mevlana Museum, Topkapi Museum, Museum of Topkapi Palace, Turkish Cities, Turkish Destinations, Ancient Cities in Turkey, Ancient Anatolian Cities, Turkey in Brief, Turkish Culture, Turks, Turkish Language, Turkish Philosophers....Circuits culturels en Turquie, Excurcions en Turquie, Vacances en Turquie, Circuits de Culture en Turquie, Circuits de Croyance en Turquie, Turquie, Villes Antiques en Turquie, Musees en Turquie, Empires Turcs, Revolution de Mustafa Kemal Ataturk, Turquie d'Ataturk, Culturele Tours in Turkije, Rondreizen in Turkije, Reizen naar Turkije, Culturele Rondreizen naar Turkije, Vakanties in Turkije, Groepsreizen naar Turkije, Turkije, Turkse  Geschiedenis, Geschiedenis van Turkije, Oude Steden in Turkije, Oude Beschavingen, Oude Anatolische Beschavingen, Turkse Steden, Turkse Musea, Musea in Turkije, Turkse Steden, Overzicht van Turkije, Turkije in het Kort, Turks, Turkse Taal, Turkse Gescheidenis, Osmaanse Rijk, Ottamaanse Rijk, Gezondheid Tours Vakanties in Turkije, Geloof Tours in Turkije, Culturele Tour Operator, Turkije Specialist