En  Fr  Nl  De  Tr  

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

 

 

 

TransAnatolie Tours

En  Fr  Nl  De  Tr  

 

 

 

Birgi-Priene

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

 

Teodora ] Roxana ] Abant ] Amasya ] Beypazari ] Canakkale ] Ihlara ] Sagalassos ] Tuz Golu ] 3 inci ] Zirve ] Z-Tuneli ] T-Nostalji ] Acemhöyük ] Mevlana ] Ilgaz ] Homeros ] 5 Uygarlik ] Ballica ] Saratli ] Traverten ] Sarissa ] Nemrut ] Puduhepa ] İpek Yolu ] [ Birgi-Priene ] Iznik ] Alişar ] Tyana ] Ankyra ] Amasra ] Fiyatlar ]

 

 

Up

  TransAnatolie Birgi-Priene TA06M21
4 günlük tam pansiyon termal kültür gezisi
€ TransAnatolie Turlari Fiyat Listesi

Birgi-Ödemiş-Tire-Şirince-Efes-Artemis- Celcius Kitaplığı- Saint Jean- Meryem Ana-Priene Athena Tapınağı-Milet Faustina Hamamları-Didim Apollon Tapınağı-Afrodisiyas Mimarlık Okulu- Afrodit Tapınağı-Prof. Dr. Kenan Erim Mezarlığı-Benhur Stadium’u-Afrodisiyas Müzesi-Tiberius Agorası- Hiearapolis-Pamukkale


Birinci gün: Ankara
Gece saat 23’te Bahçelievler Buz Pateni önünden özel tur otobüsümüzle hareket, yolda molalar.

2nci gün: Sardes-Birgi-Ödemiş-Şirince-Efes
Sabah saatlerinde kültürümüzde Harun diye tanınan Lidya Kralı Zengin Krezüs’ün ülkesi Lidya’nın Başkenti Sardes Sinagog’unu ve Artemis Tapınağını geziyoruz.
Sabah kahvaltısı Çekül Vakfının da korumasına katkıda bulunduğu kültür evleri ile ünlü, Dünya Koruma Ödüllerine sahip Birgi'de.

Asya Kıtası’nın batıya bir dil gibi uzanan Anadolu Yarımadası’nın Ege Bölgesi’nde bulunan ve adı Antik Dönem’de türlü mitolojik öykülere karışmış olan Bozdağ (Tmolus)’ın güney eteğine sırtını yaslamış, önüne İ.Ö.IX. yüzyıl ozanı Homeros’un İliada Destanı’nda sözünü ettiği “Asya Çayırları” nı almış olan Birgi, Ortaçağ’da Küçükmenderes (Astarpa, Kaystros) Vadisi’nin önemli yerleşim birimlerinden biriydi. Ya da biz onun için Kelbos(Kelbianon) Ovası’nın kuzeyde Tmolus(Bozdağ) ile kucaklaştığı bir noktada kurulmuştur.
Antik Dönem’de Birgi’nin sırtını yasladığı Tmolus Dağı(Bozdağ) eteklerindeki bağlardan elde edilen kırmızı şarap çok ünlüydü. Roma İmparatorluğu Dönemi’nde, imparator buyruğu ile bağcılığın korunması istenmişti. Bu konulu taş üzerine bir yazıt, Birgi’nin batısında yakın bir komşu kent olan ve yine Tmolus Dağı eteklerinde kurulmuş Hypapa’da bulunmuş ve Ödemiş Müzesine götürülmüştür. Birgi yöresinin ünlü kırmızı şaraplarına tadını ve kokusunu veren önemli bir katkı maddesi de o yöreden toplanan sülüklerdi.
Günümüzde Çakırağa Konağı’nın doğusundaki bahçede sergilenen taş yazıtlar,sütun başlıkları ve altlıkları, sütunlar, steller, üzerleri işlemeli öbür taş gereçler, Birgi Kenti’ndeki kimi dini ve sivil mimaride kullanılmış İlkçağ’a özgü devşirme taş gereçler, Antik Dönem Dios Hieron’unu modern Birgi’ye bağlayan en önemli unsurlardır.
Aydınoğlu Mübarezettin Mehmet Bey doğuda Alaşehir’den, batıda Arşipel’e değin uzanan ülkeye egemen olunca Birgi ve çevresinde bir emaret oluşturup, 1312 yılında Germiyanoğulları Türkmen Beyliği'’den ayrılarak, Aydınoğulları Türkmen Beyliği’nin kurucusu oldu. Bundan sonra Aydın Eli’ne “Memleket-i Birgi” dendi. Bergi(Birgi), Turha(Tire) ve Efese(Efes) kentlerinin Türkmenler tarafından ele geçirilişi ile Küçükmenderes Havzası kesinlikle Byzans’ın elinden çıkmış oldu.
1308 yılından az sonra Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin torunu Ulu Arif Çelebi Birgi’ye gelerek Mehmet Bey’in konuğu oldu ve onu Mevlevi tarikatına aldı. Mevlana’nın oğlu Sultan Bahaettin Veled, Aydınoğlu Mehmet Bey’i “Sultanül’ guzat-Bizim subaşımız” diye ödüllendirdi. Mehmet Bey’i Moğol ve Türk emirlerine övdü.
XIV. yüzyılda metropolitlik merkezi olan Birgi, 1387 yılında piskoposluk durumuna indirildi. Birgi piskoposluğu daha sonra Efes piskoposluğu ile birleştirildi. 1389’daki I. Kosova Savaşı’na Aydınoğulları Beyliği’nin askerleri de Osmanlı Ordusunun yanında katıldı. 1390’da Osmanlı Sultanı Yıldırım I. Bayezid, Aydınoğulları Türkmen Beyliği’nin üzerine yürüdü. Sultan Bayezid kendisine bağlılık yemini eden İsa Bey’i Tire Kenti’ne aktardı. Yıldırım Bayezid ordusu ile Ayasulug(Selçuk)’dan yola çıkarak Küçükmenderes vadisi boyunca Birgi’ye ulaştı. Birgi ve yöresindeki kalelere Osmanlı askerleri yerleştirdi. Sultan Yıldırım I. Bayezid ordusu ile Birgi’den hareket ederek Bozdağ’ı tırmanıp, yaylayı geçerek Allahdiyen’e (antik adı: Alaktiyen) ve buradan da Sardis’e vardı. 1391’de Fahrettin İsa Bey öldü. Cenazesi Birgi’ye getirilip babasının türbesine gömüldü. Bundan sonra Sultan Yıldırım I. Bayezid Birgi de içinde olmak üzere Aydın Eli’nin yönetimini oğlu Süleyman Çelebi’ye verdi. Böylelikle Birgi Osmanlı egemenliğine girmiş oldu. (Kaynak: YAVUZ Behiç Galip, Birgi Kent Kitaplığı Serisi No:1, Birgi Coğrafyası, Halk Bilgisi, Tarihçesi, Tarihi Yerleri, 2005 ISBN: 975-00637-0-8)
Birgi’nin gezilmesinden sonra yolumuz Ödemiş ve Tire’ye çıkıyor. Bu yörelerde gerek pazarlarda gerek kır kahvelerinde yöre halkı ile tanışıp yöresel ürünlerden ve el sanatlarından edinebilirsiniz.

Şirince Anadolu kültür zenginliklerini en iyi yansıtan yörelerimizden birisi.
Şirince’de serbest zaman ve öğle yemeğimiz Selçuk-Efes’in ünlü et lokantası Safran’da.
Öğleden sonra İyon yanın Başkenti olarak da bilinen, Dünyanın 7 Harikasından birisini barındıran Efes’i ziyaret: Artemis Tapınağı, Agoralar, Stoa, Küretler Caddesi, Eskülap Sağlık Kapısı, Domisyen Meydanı, Memyus Anıtı, Trajan Çeşmesi, Hadrianus Tapınağı, Zengin Evleri fotoğrafı, Saint Paulus’ün içinde vaaz verdiği Tiyatro, Celcius Kitaplığı, Tuvaletler, Aşk Evi, Mermerli Cadde, Arkadian Caddesi, Meryem Ana Kilisesi, Roma Borsası, Antik Liman.
Akşam yemeği ve konaklama Selçuk ya da Kuradasında 4*-butik ya da 5* otelimizde.

3ncü gün: Efes-Piriene-Didim-Milet-Selçuk ya da Kuşadası
Otelimizdeki açık büfe kahvaltıdan sonra ünlü şehirci Hipodamüs’ün birbirini dik açıyla kesen caddeleriyle ve Athena Tapınağıyla ünlü Pirene antik kentini geziyoruz.
Öğle yemeği Didim Tapınağı yanındaki Balık Restoranda açık büfe.
Öğle yemeğinden sonra Dünyanın en büyük tapınağı Apollon’u geziyoruz.
Bizi, kapıda, hastalara, gençlere, genç evlilere, imparatorlara, ünlü kumandanlara, tacirlere rüyalarını gerçekleştiren reçeteleri yazan Pitia karşılıyor.
Bu tapınağın inşaatına m.ö. 4 yy da başlanmış ve tapınak m.s. 4 yy. da bitirilmiş.
Akşama doğru Pax Romana-Roma Barış’ı döneminin ünlü liman kenti Milet’i geziyoruz.
Faustina Hamamı içindeki Tanrı heykelleri bize tarihin sayfalarını anlatıyor, Marcius Arelius ile Faustina’nın kızları Perge Prensesi Plancia Magna’nın Pax Romana-Roma Barışı döneminde aile zenginliklerini toplum yararına nasıl kullandıklarını anlatıyorlar. Persler’in kenti istila ettikleri limanı görüyoruz, bizi orada Batı Anadolu Arslanları karşılıyor. Perikles’in sevgilisi Aspasie bize orda Demokrasi dersleri, THales de geometri dersleri veriyor. Anaximene, Anaximandre, Efes’li Heraklit dogmatizm karşısında ilk bilimsel dersleri vermeye çalışıyorlar.
Akşam yemeği ve konaklama Selçuk ya da Kuşadasındaki 4*-butik ya da 5* otelimizde.

4ncü gün: Efes-Afrodisiyas-Pamukkale
Kahvaltı sonrası günün erken ışıkları ile Afrodisiyas’ta fotoğraf çekmek istiyoruz.
Pamuk tarlaları, tütün tarlaları gündelikçilerle dolu. Venüs bizi Afrodisiyas’a çekiyor. Bergama Mimarlık Okulu öğretmenleri Romalıların daveti üzerine Afrodisiyas’a geliyor ve mermere can veriyorlar, zaten geçmişte Yunanistandaki Athena Tapınağını yapan Biryakis, Skopas, Fidyas da Afrodisiyas Mimarlık okulunda ders vermişlerdi.
Yeşile bezenmiş Afrodisiyas’a ve Profesör Dr. Kenan Erim’in kalbini durduran Afrodit heykelinin bulunduğu Afrodisiyas Müzesini geziyoruz. Dünyanın en iyi korunmuş ve en büyük stadyum’u bize Spartaküs filmini ve gladyatörleri anımsatıyor. Bu stadyumda Roma düzenindeki haksızlıklara, eşitsizliklere, esarete ilk başkaldırıyı kimsesizlerin dostu Spartaküs gerçekleştiriyor. Afrodit Tapınağı, Tetrapilon, Odeon, Tiberius Agorası, Tiyatro, yeşil içinde bizi büyülüyor. Hadrianus Hamamı Kaldaryum Tepidaryum Firijidaryum, solearyum, vestibül bölümleriyle Roma hamamları hakkında iyi bir örnek oluşturuyor, belki de Türk Hamamı köklerini Roma Hamamlarında buluyor.
Odeon-Konser Salonu, Tiberius Portiği sanatın en ince motiflerini Pan’ın Flütünden bize dinletiyor,
Venüs-Afrodit Kıbrıs Kıyılarından Afrodisiyas’a gelin geliyor.
Öğle yemeği transhumans yapan ve tütün tarlalarından yerleşik yaşama geçen göçerlerin hazırladığı sofrada.
Gün batımına doğru Hiearapolis ve Pamukkaleyi geziyoruz.
Akşam yemeği ve geceleme termal havuzlu-jakuzili 4*- butik ya da 5* otelimizde.

5ncü gün: Pamukkale- Kaklık Mağarası –Pesinius-Gordion Ankara
Açık büfe kahvaltıdan sonra Pamukkale’den hareket. Yolda Kaklık Mağarası, Pesinius ve Gordion gezileri.
İkinci durağımız Pesinius-Ballıhisar’da.
Geçmişi Çatalhöyüklü Ana Tanrıça kültüne kadar giden, Hititlerde Kubaba, Asurlularda İştar olan Sibel Kibele Atsis Kültü ile bizi Pesinius ‘da karşılıyor.
Pessinus Sivrihisar ilçesinin 16 km. güneyindeki Ballıhisar köyünde, "Tanrıça Kibele" adına, Frigyalı'lar tarafından kurulmuştur. Helenizm Çağı'nda, bu bölgeye akın eden Galatların bir kabilesi olan Tolistoboglar, bu yöreye yerleşmişler ve Pessinus, başkentleri olmuştur. Pessinus, Bergama Krallığı döneminde en parlak dönemini yaşamıştır. Bergama Kıralları eski Pessinus Tapınağı'nın yerine Grek stilinde bir mermer tapınak yaptırmış ve süslemişlerdir.Sorunlarına çözüm bulamayan insanlar umutlarını Kibele Tapınağına taşımışlardır. Evlilik çağındaki geç kızlar, çocuk sahibi olmak isteyen evliler, ülkesini iyi yönetmek isteyen krallar, yeni kentler ele geçirmek isteyen kumandanlar, ticaretlerini geliştirmek isteyen tacirler ellerinde hediyelerle Kibele Tapınağını ziyaret etmişlerdir. Bu tapınak, her yıl dini bayramlar sırasında kurulan panayırla kente büyük bir canlılık getirmiştir. Grek hakimiyetinde iken şehrin planlan yeniden düzeltilmiş, meclis binası, yolları, kanalı, çarşı ve tiyatrosu kurulmuştur.
Bu yolculuğumuzun son durağı Gordion.
Frikler’ in ve Galat’ların önemli kenti, kördüğüm anlamına da geliyor. Mitoloji’de Gordion Düğümünü çözen Dünyayı fetheder denir, bu sırrı Delf Tapınağındaki Pitia’dan alan alan Büyük İskender düğümü çözemeyeceğini anlayınca kılıçla keser, böylelikle önünde 3 kıtanın fetih yolları açılır. Aslında Büyük İskender’in başarısı fethettiği ülkelerin kültürlerine saygısından, askerlerini yerel hanımlarla evlendirmesinden, büyükelçilerini sosyolog ve psikologlar arasından seçmesinden ileri gelmiştir.
Gordion’da o muhteşem tümülüsü geziyor Midas’ı Giges’i anıyoruz.
Gordion- Galatia ve Frikya’nın geçmişinden sözeden aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra programımızın devamını göreceğiz.

Gordion- Galatia ve Frikya
Yörede İ.Ö. 3000-2000 arasındaki İlk Tunç Çağı ile İ.Ö. 2000-1500 dönemindeki Orta Tunç Çağından kalan yerleşim alanları bulunmaktadır. Bu dönemde, Asur tüccarlarının, yöre sınırlarına dek etkin oldukları bilinmektedir. Burada yapılan kazılarda, Hitit İmparatorluğu dönemini de kapsayan Son Tunç Çağına ait (İÖ 1460-1200), az sayıda da olsa Hitit yerleşim merkezinin varlığı saptanmıştır. Yazılıkaya’da yapılan kazılarda tespit edilen höyüklerin büyük bir kısmında Hitit Çağına ait kültür belgeleri bulunmuştur. M.Ö. 1200 yıllarında, Anadolu’daki Hitit egemenliğine son vererek, geniş bir alana yayılan Frigler, Eskişehir Ovası, Sakarya Nehri kolları ile Ankara’nın doğu ve batı bölümlerini kapsayan, güçlü bir krallık kurmuşlardır. Merkezi, Polatlı yakınındaki Gordion olan bu krallığın, güçlü bir siyasi yapısı olduğu görülmektedir. Bu tarihlerde kurulan Pessinus (Ballıhisar), Midaeum (Karahöyük), Dorylaiun (Eskişehir-Şarhöyük), Yazılıkaya (Midas) şehri gibi Frig şehirleri de Eskişehir’in il sınırları içindedir. Frigya tarihinin en bilinen kralları, Gordion ve Midas’tır. Kral Midas, Frigya İmparatorluğu’nu kurmuş ancak bu imparatorluk kısa ömürlü olmuştur. (M.Ö. 725-675) Asurlularla Urartular arasındaki toprak kavgaları Frigler’in bölgede kesin denetim kurmalarını sağlamış ancak, İÖ VIII.yüzyılda güçlenen Lydia’nın baskısı ve ardı kesilmeyen Asur akınları sonucunda güçsüzleşen Frigya egemenliği VII.yüzyılda Kimmerler tarafından yıkılmıştır. Eskişehir yöresi, İÖ 676-546 arasında Lydia yönetimi altında kaldı. Büyük İskender bölgeden geçerek Gordion Krallığını yıkmıştır. Büyük İskender’in ölümünden sonra Gordion şehri yine büyük savaşlara sahne olmuştur. Bunun nedeni, şehrin konumuyla ilintilidir. Anadolu’yu kontrolleri altında tutmak isteyen pek çok komutan, ordularıyla birlikte Gordion şehrini istila etmeye çalışmıştır. Galatlar, ardından da M.Ö. 189 yılının sonlarında Romalılar bu bölgeyi ele geçirmiştir. Özellikle Romalılar, Gordion şehrini yeniden restore ederek, eski parlak günlerine dönmesini sağlamıştır. Uzun bir süre basit bir köy olarak ayakta kalmayı başaran Gordion, sonunda muhteşem bir şehir haline gelmiştir.

Öğle yemeği yerel tipik bir sofrada.
Akşam saatlerinde Anakaradayız.

Fiyat
€ TransAnatolie Turlari Fiyat Listesi

Fiyata dahil olan hizmetler:
Özel konforlu tur otobüsü ile yolculuk ( Mercedes Sprinter, WW.Volt, 403 Mercedes- Intro 2000-
Yolculuk sırasında ikramlar.
Otelde yarım pansiyon konaklama (oda, kahvaltı, akşam yemeği)
Yöresel mutfakların ön planda tutulduğu öğle yemekleri.
Kültür ve Turizm Bakanlığı kokartlı Profesyonel Rehberlik ve Transanatolie hizmetleri.
TÜRSAB seyahat sigortası ve paketi.

Fiyata dahil olmayan hizmetler
Otellerdeki, Restoranlardaki içecekler.
Müze girişleri
KDV
 

 

TransAnatolie Tour

Kültür Gezileri Operatorü

 

info@transanatolie.com

 

 

Minimum 1o kişi ile hareket.
 

Tüm yasal haklar Transanatolie Tur’a aittir, seyahat acenta hakkı saklıdır.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Turkey

Turquie

Türkei

Turkije

Türkiye

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

Teodora ] Roxana ] Abant ] Amasya ] Beypazari ] Canakkale ] Ihlara ] Sagalassos ] Tuz Golu ] 3 inci ] Zirve ] Z-Tuneli ] T-Nostalji ] Acemhöyük ] Mevlana ] Ilgaz ] Homeros ] 5 Uygarlik ] Ballica ] Saratli ] Traverten ] Sarissa ] Nemrut ] Puduhepa ] İpek Yolu ] [ Birgi-Priene ] Iznik ] Alişar ] Tyana ] Ankyra ] Amasra ] Fiyatlar ]

 

Mail to  info[at]transanatolie.com with questions or comments about this web site.

 

Copyright © 1997 TransAnatolie. All rights reserved.
Last modified: 2023-10-28
 
Explore the Worlds of Ancient Anatolia and Modern Turkey by TransAnatolie Tour: Ancient Anatolia Explorer, Asia Minor Explorer, Turkey Explorer; Cultural Tour Operator, Biblical Tour Operator, Turkish Destinations, Cultural Tours to Turkey, Biblical Tours to Turkey, Health and Cultural Tours to Turkey, Thermal, Thalasso Holidays in Turkey,  Archaeological Tours to Turkey, Historical Tours to Turkey, Cultural Heritage Tours to Turkey, Cultural Tours to Turkey, Hobby Eco and Nature Tours Holidays to Turkey,  Beach and Plateau Holidays in Tuirkey, Anatolian Civilizations, Ancient Cultural Museums in Turkey, Top Turkish Museums, Museums in Turkey, Anatolian Civilizations Museum, Istanbul Archeological Museum, Ephesus Museum, Mevlana Museum, Topkapi Museum, Museum of Topkapi Palace, Turkish Cities, Turkish Destinations, Ancient Cities in Turkey, Ancient Anatolian Cities, Turkey in Brief, Turkish Culture, Turks, Turkish Language, Turkish Philosophers....Circuits culturels en Turquie, Excurcions en Turquie, Vacances en Turquie, Circuits de Culture en Turquie, Circuits de Croyance en Turquie, Turquie, Villes Antiques en Turquie, Musees en Turquie, Empires Turcs, Revolution de Mustafa Kemal Ataturk, Turquie d'Ataturk, Culturele Tours in Turkije, Rondreizen in Turkije, Reizen naar Turkije, Culturele Rondreizen naar Turkije, Vakanties in Turkije, Groepsreizen naar Turkije, Turkije, Turkse  Geschiedenis, Geschiedenis van Turkije, Oude Steden in Turkije, Oude Beschavingen, Oude Anatolische Beschavingen, Turkse Steden, Turkse Musea, Musea in Turkije, Turkse Steden, Overzicht van Turkije, Turkije in het Kort, Turks, Turkse Taal, Turkse Gescheidenis, Osmaanse Rijk, Ottamaanse Rijk, Gezondheid Tours Vakanties in Turkije, Geloof Tours in Turkije, Culturele Tour Operator, Turkije Specialist