Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

Ermeni Meselesi


 

 

 

 

 

 

Up
Yorum
Tehcir
Toprak
Felaket
Komite
Bildiri
Özür
İnsafsızlık
Savunmak
Celse
Yazi
Oyuncak

Ermeni Meselesi

   
   
   
   
   
   
   
   

'Ermeni Meselesi' Emperyalizmle Yüzleşme Meselesidir'

   
   

Herkes aklını başına toplasın ve yanlış adres göstermesin. Fransa'nın aldığı karar,

- ne yanlış bilgilendirmeden,

- ne de üç beş lobicinin marifetinden kaynaklanıyor.

ABD ve Avrupa Birliği'nin Türkiye ve bölgeye yeni bir elbise geçirmek istemesinden kaynaklanıyor. Fransa'nın istediği karar tamamen siyasi bir durumdur.

Adını net koyalım ve yanlış adres göstermeyelim lütfen, alınmak istenen karar Batı emperyalizminin siyasal tercihlerinin bir sonucudur.

Bunlar Fransa'daki kendini bilmezlerin kararı; Hollanda'daki birkaç faşistin kararı; İsviçre ve Avusturya'daki kimi soysuzların yobazlıkları ve niyeti dersek sömürgecilerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz.

***

Unutmayalım, "Türkler soykırım yapmıştır" kararı Avrupa'da dokuz ülkenin meclislerinden geçti ve resmi devlet politikaları haline dönüştü. Yarın AB'nin resmi politikası olarak Birleşmiş Milletler'e getirilecek.

- ABD, İngiltere ve İsrail'in Kuzey Irak'ta başlattıkları ve AB'nin Güneydoğu'da resmen desteklediği Kürdistan projelerine karşı Fransa'nın öncülüğündeki Ermeni projesi fiilen yürütülmeye başlanmıştır. ABD bunu desteklemesine rağmen Kürdistan projelerinin "önceliği" dolayısıyla örtülü omuz veriyor.

- AB kıskacına alınan Türkiye bu boyunduruk altında, "kanırtıla kanırtıla sömürgeleştirilmekte ve dağıtılmaktadır".

Israrla yanlış adres gösterip "cambaza bak" diyenler anlamsız hukuki ayrıntılarla, lobi meseleleriyle halkı kandırmaktadırlar. Mesele tamamen siyasidir. ABD ve AB Türkiye'ye karşı, Lozan'ı, Cumhuriyeti, bütünlüğünü, gerçek demokrasiyi, çağdaş uygarlık değerlerini hiçe sayan bir politika izlemektedir.

Yanlış adres gösterenler kim?

Birileri özellikle yanlış adres gösteriyor ve yürüyen sömürgeleştirme politikalarından hiç söz etmiyor. Nedeni mi? Çünkü sömürgecilerin kurmakta oldukları düzenden pay alıyorlar; bunlar içimizdeki Danimarka'nın mensuplarıdır.

- Yabancı şirketlerin Türkiye pazarında işlerini takip ediyorlar...

- Medya mensubu olarak onlar tarafından destekleniyorlar...

- Patlayan ithalattan, artan dış açıklardan rant sağlıyorlar...

- Borsada yabancı şirketler kazanırken onların da önüne birer parça kemik atılıyor, memnunlar...

Sömürgeleşmekte olan düzenin sülükleri olarak 70 milyon insanın kanından besleniyorlar.

Yabancı tekeller çiftçiyi, işçiyi, esnafı, fabrikasını kapatan yerli sanayiciyi ezerken onlar tekellere taşeronluk yapıyorlar.

***

İşte bu nedenle gerçek düşmanın emperyalizm olduğunu ne Meclis'te, ne hükümetlerde, ne bürokraside ve ne de medyada dile getiriyorlar.

Siviller yanlış adres gösterirken bir asker çıkıp TESEV diyor; "Kral Çıplak" demek Yaşar Büyükanıt 'a düşüyor. Meclis'in, hükümetlerin, üniversitelerin, medyanın söylemesi gerekmez mi?

Ermeni meselesi, "Ermeni ve soykırım meselesi" değildir. Bu, emperyalizmin kurtla kuzu hikâyesidir. Emperyalizm Türkiye'ye "suyumu kirletiyorsun" diyor. Ben başına çorap geçirip, Muavenet 'i vururum, Eşref Bitlis 'i öldürürüm diyor. Şimdi de "Diz çök, soykırımı kabul et" diye dayatıyor.

Türkiye, dış politikasında bu dayatmaları dengeleyecek politikalara yönelmek zorundadır. Bu imkân vardır. Bu imkânı değerlendirecek yönetimleri oluşturmak zorundayız.

İçimizdeki oligarşinin yönetimini kırmak zorundayız. Büyük çoğunluk bizde, bunu yapacak güce sahibiz.
Sayfa Basi

Prof. Dr. Erol Manisalı

   
   
   
   
   
   
 
 

 
   
   
   

 

 

 

Home ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

Dünya Tarihi ] Bati Gerçekleri ] Ortadoğu Gerçekleri ] Kafkasya Gerçekleri ] Kıbrıs Meselesi ] [ Ermeni Meselesi ] Gerçekler ]