Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

ABD’nin Hedefi


 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

 

 

Toplum ] Tarih ] Amerika Soykırımlar ] Katliamlar ] Yüzler ] TR-ABD ] Obama Efsanesi ] Bob Dylan ] Hadım Edilen Millet ] [ ABD’nin Hedefi ]

 

 

Up
Gladiocu Cemaat
ABD ve Türkiye
ABD ve TSK
ABD ve Terör

ABD’nin Hedefi TSK’yı Aşağılamak


Sayın Genelkurmay Başkanımız, sınır ötesi operasyonların ABD isteği ile sona erdirildiği iddialarına karşı: “Bu yalnızca TSK’ya değil,Türkiye Cumhuriyeti'ne de yapılan çok seviyesiz saldırıdır” diyor.

Sınır ötesi operasyonlarda çekilme safhası ABD’ce uydular aracılığı ile izlenerek birkaç gün önceden tespit edilmiştir. Sanırım ABD’de geri çekilme harekatını anlayacak kadar uzman askerler vardır. Yine anlaşıldığı kadarı ile: Başbakan ve Cumhurbaşkanı geri çekilmeden haberdar edilmişlerdir. Muhtemelen, onlar da bu geri çekilmeyi, müşterek harekat bölgesinin bir diğer devleti olan, ABD yöneticilerine bildirmişlerdir. Hal böyle iken, ABD Başkanı kendi yöresinde “defolup gitmek” anlamına gelen “get out” deyimini neden kullanmıştır. Hadi diyelim ki Başkanın dili sürçtü. ABD Başkanı, Savunma Bakanı ve diğer yetkililer, çekilmekte olan Türk Ordusu'nun bu iradesini, neden kendi iradeleri gibi dünya kamuoyu önünde dillendirmişlerdir.

ABD’li yetkililerin dünya kamuoyuna hitap edercesine “Türkiye Operasyonları bitirmelidir” açıklamalarının arkasında yatan gerçekler nedir? Psikolojik ve diplomatik harp ürünü olan bu davranışın altında yatan gerçekler şunlardır:

1.TSK‘yı kendi halkı ve dünya kamuoyu önünde küçük düşürmek.

2.TSK’nın geri çekilme harekatını Türk Halkı nazarında onur meselesi yaparak; TSK’yı her şeye rağmen sınır ötesi harekatta ısrara zorlayarak, sivil iktidarla TSK arasında kriz çıkarmak.

3.TSK personelinin Ordu komuta kademelerine karşı güvensizliğini yaratmak.

4.Kürt kökenli Türk vatandaşlarımızın, devletin gücünden ve otoritesinden şüpheye düşürerek PKK’nın otoritesine boyun eğmesini sağlamak.

5.TSK’nın, AKP hükümetinin yanında ABD bölge politikalarına itirazsız ve kesintisiz boyun eğmesini sağlamak.

6.PKK sempatizanlarına ve Kuzey Irak Kürt halkına hoş görünmek. Onları cesaretlendirmek.

ABD’li yetkililerin geri çekilmeyi tespit edemediklerini, öğrenemediklerini varsayalım. Eğer öyle olsaydı, bu taleplerini harekat başlarken olduğu gibi, gizlilik ve diplomatik kurallar içinde gerçekleştirirlerdi. O zaman biz, yukarıda altı maddede saydığımız ve bir çoğu gerçekleşmiş olan varsayımları aklımıza bile getirmezdik. Biz ABD halkı ile düşmanlık değil dostluk istiyoruz. ABD bu çerçevede bölge politikalarını gözden geçirmelidir.

Bu gelişmeler ışığında, AKP hükümeti üzerinden TSK’ya eleştiri oklarını yönelten CHP karşımıza çıkmaktadır. AKP ise TSK ya bugüne kadar görülmemişin dışında tam bir destek vermektedir. Acaba: içerde TSK’yı yıpratma görevi CHP ye mi verildi gibi bir soru akla gelmektedir. Türkiye üzerine uygulanan Psikolojik Harekatın boyutları o kadar farklı gelişmektedir ki, oyuncular içinde iktidarı ve muhalefeti birlikte görmek mümkündür. CHP’liler gerçekten Atatürk’ün kurduğu partinin devamı iseler, Türk Ordusunu yıpratmaktan özenle kaçınmalıdır.

AKP hükümeti, bu güne kadarki uygulamaları ile, ABD politikaları yanında tavır koyduğunu açıkça göstermiştir. Çünkü: en acil sorunumuz PKK terörü konusunda bile, ABD’ye rağmen milli politikalar üretememektedir. Takip ettiği politikalar Türk Milleti'nin değil, ABD’nin bölgedeki politikalarını güçlendirmektedir.

Ahmet Turan Güneş
 

   

 

 
 
 

 

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

Toplum ] Tarih ] Amerika Soykırımlar ] Katliamlar ] Yüzler ] TR-ABD ] Obama Efsanesi ] Bob Dylan ] Hadım Edilen Millet ] [ ABD’nin Hedefi ]