Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

GKB


 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

 

 

Dünya ] Çözüm ] Darbe ] Tehlike ] Ezan ] Fikir ] [ GKB ]

 

 

Up

Genelkurmay Başkanları ve ABD: ‘Kıvrıkoğlu, Özkök, Büyükanıt, Güreş ve ABD’

   

Fikret Bila, 11 Mart 2008 tarihli Milliyet'te yayınlanan "Org. Büyükanıt: TSK'ye Hakaret Ettirmem" başlıklı makalesinde şunları aktarıyor:

"Bir önceki Genelkurmay Başkanı emekli Org. Hilmi Özkök de TSK ile muhalefet partileri arasındaki açıklamalar hakkında düşüncesi sorulunca şu yanıtı verdi: "Yaşar Paşa her şeyi çok güzel açıkladı. Yaşar Paşa ne diyorsa ben de aynen onu diyorum."


11 Mart 2008 tarihli Hürriyet gazetesinin birinci sayfadaki manşeti şöyle:

"Evet, Özkök'ü istemedim."

"Mesut Yılmaz'ın Hürriyet'te çıkan açıklamaları için konuşan dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu, "Hilmi Özkök'ün Genelkurmay Başkanı olmasını istemiyordum' dedi. Kıvrıkoğlu, "Ben iki yıl süreyle Hilmi Özkök'ü komutan olarak izledim. Bu izlemelerim sonucunda Genelkurmay Başkanlığı'na irtica ile mücadeleyi daha iyi yapacak birinin gelmesini istedim' diye konuştu."


11 Mart 2008 tarihli Cumhuriyet gazetesinin 6. sayfasından bir fotoğraf… Terörizmle Mücadelede Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı'nın Ankara'da düzenlediği Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumunda çekilmiş bir fotoğraf bu.

Protokol sırasında beş koltuk var. Ortadaki koltukta Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt oturuyor. Org. Büyükanıt'ın hemen sol yanındaki koltukta eski Genelkurmay Başkanı, "Yaşar Paşa ne diyorsa ben de aynen onu diyorum." diyen emekli Org. Hilmi Özkök… Org. Büyükanıt'ın hemen sağındaki koltukta da Tansu Çiller'in "tak" diye söylediğini hemen "şak" diye yapan eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. Doğan Güreş… Beşli sırasın en sol başında hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, en sağ başında da Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yer alıyor. Ve tablo tamamlanıyor…


Bu üç haber eski Genelkurmay Başkanı Org. Özkök ile onun halefi şimdiki Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'ın neden AKP iktidarı ve ABD ile uyum içinde olduğunu gözler önüne sermiyor mu? Bilmem ki artık daha ne demeli?

Ne var ki birileri için bu tablo yeterli değil. Kuzey Irak'a yapılan askeri harekâtla ilgili olarak şunları yazıyorlar:

"Türk Ordusu, ABD'nin sınırlarını çiğnemiştir. Bu harekât ABD'ye rağmen yapıldı" (Aydınlık, 10.3.2008)

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in söylediklerinin gerçekle uzaktan yakından bir alakası olmadığını göstermek için onlarca kanıt sunulabilir. Ama bugüne kadar defalarca yinelediğimiz bu gerçekleri şimdilik bir yana koyalım ve Doğu Perinçek'in toz kondurmadığı Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'ın bu konuda en son söylediklerine kulak verelim. Terörizmle Mücadelede Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı'nın Ankara'da düzenlediği "Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumu"nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Org. Büyükanıt, "Sınır ötesi operasyonda istihbarat paylaşımıyla ilgili bir sorun var mı?" şeklindeki bir soruya bakın nasıl yanıt veriyor:

"Hayır. Herhangi bir sıkıntı yok. Şimdi bazıları kızar. Yalan mı söyleyeyim? "Çok büyük problemler, sorun var mı diyeyim? Bazıları kızsa da herhangi bir sıkıntı yok. ABD dediğimiz zaman ben askeri makamlarla muhatabım. Askeri makamlar arasında hiçbir sorun yok. Ben var mı diyeyim? Olmayan bir şeye var nasıl derim?" (Cumhuriyet, 11.3.2008)

Demek ki ortada "ABD'ye rağmen yapılan bir harekât" falan yokmuş! Hele ki "ABD'nin sınırlarını çiğnemek" türünden iddialar tam bir hayalmiş! Ama bu masalların Genelkurmay Başkanı tarafından yalanlanmasından daha önemli olan bir gerçek var:

Org. Büyükanıt, "ABD dediğimiz zaman ben askeri makamlarla muhatabım. Askeri makamlar arasında hiçbir sorun yok. Ben var mı diyeyim? Olmayan bir şeye var nasıl derim?" diyor.

O zaman insan düşünmeden edemiyor. 2003 yılında Türk askerinin kafasına çuval geçirilmesini emreden ABD'li generalin, şimdi PKK ile pazarlık için masaya oturulmasını önermesi bir sorun değil mi Org. Büyükanıt'a göre… Bu general askeri makam değil mi?

İşçi Partisi Genel Başkanı ve diğer ideologlarının Genelkurmay Başkanı'nın bu son açıklaması üzerine ne diyeceklerini gerçekten de çok merak ediyorum.

Herhalde birileri ABD ile savaşıyor, ama ABD'nin haberi yok!

Ya da ABD, Türkiye ile savaşıyor, ama Org. Büyükanıt'ın haberi yok!

Ya da ABD'nin de Org. Büyükanıt'ın da her şeyden haberi var, ama Doğu Perinçek'in olan bitenden haberi yok!

S. A
 

 

   
   
   
 
 

 
   
   
   

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

Dünya ] Çözüm ] Darbe ] Tehlike ] Ezan ] Fikir ] [ GKB ]