Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

Konut


 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

 

 

Yuzde Bir ] Turizm ] [ Konut ] Bilgi Ekonomisi ]

 

 

Up
Emlak Pazarı

 

Avrupa’da en yüksek konut sahibi olma oranı Türkiye'de
 

Dünyanın en yaygın emlak ağları arasında yer alan ERA’nın hazırladığı "Avrupa 2006 -2007" raporuna göre, ev sahibi olma oranı en yüksek ülkeler arasında ilk sırayı Türkiye alıyor. Araştırma, Türkiye’nin Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti’nin ardından Avrapa’nın en ucuz konut fiyatına sahip üçüncü ülkesi olduğunu da ortaya koyuyor. 

 

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Lüksemburg, Kıbrıs, Portekiz gibi Avrupa ülkelerinin gayrimenkul pazarlarını kapsayan araştırmaya bu yıl, Türkiye’de eklendi. Araştırmada Türkiye için "Ülkede güçlü bir gayrimenkul kültürü var. Yabancıların da yatırımcı olarak girmesi, sektörü daha hareketli hale getirdi" yorumları yer aldı. ERA Avrupa 2007 araştırmasında Türkiye’nin yüzde 68’lik ev sahibi olma oranına sahip olduğu ortaya çıktı. Türkiye bu oranla Almanya, Fransa, Hollanda ve İsviçre gibi ülkeleri geride bıraktı. Fransa yüzde 58’lik ev sahibi olma oranıyla Türkiye’yi izlerken Hollanda için bu oran yüzde 56, Almanya için yüzde 42 İsviçre için ise yüzde 37.2 olarak hesaplandı.

Türkiye en ucuzlar arasında

ERA’nın yaptığı araştırma sonucunda, konut fiyatları ortalamasında Türkiye’nin en ucuzlar arasında olduğu ortaya çıktı. 66 bin euro ortalama konut fiyatıyla Türkiye’nin, araştırmaya katılan ülkeler arasında Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti dışında ortalamada en ucuz konutun olduğu ülke olduğu görüldü. Ortalama konut fiyatı Bulgaristan için 44 bin 100, Çek Cumhuriyeti için ise 67 bin 600 euro olarak hesaplandı. Almanya’da bu fiyat, 173 bin 100 euro olarak hesaplandı. Avrupa’nın en pahalı konutlarının ise 420 bin 645 euro’luk fiyat ile Lüksemburg’da olduğu belirtildi. Ortalama konut fiyatlarının başkentler düzeyinde de araştırıldığı ERA Avrupa 2006 - 2007’de Ankara’daki konut fiyatı ortalamasının 75 bin euro olduğu belirlendi. Müstakil konutlarda ve apartman dairelerinde olmak üzere Türkiye’de ortalama konut büyüklüğünün 80 metrekare olduğu ifade edilen araştırmada Türkiye’deki ortalama emlak komisyonu oranları da açıklandı. Türkiye, yüzde 5’lik ortalama komisyon oranı ile "pahalı komisyon" sıralamasında İspanya ile ikinciliği paylaştı. Birinci ise ortalama yüzde 5.3’le Almanya olarak belirlendi.

 

 

 

   
   
   
 
 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

Yuzde Bir ] Turizm ] [ Konut ] Bilgi Ekonomisi ]