En  Fr  Nl  De  Tr  

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

 

 

 

TransAnatolie Tours

En  Fr  Nl  De  Tr  

 

 

 

Taşpınar

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

 

Karahantepe ] Gobeklitepe ] Çatalhöyük ] Aşıklıhöyük ] Acemhöyük ] Aksaray ] Ihlara ] Saratli ] Sultanhanı ] Hasan Dagi ] [ Taşpınar ] Kültepe ] Alacahoyuk ] Hattuşaş ] Tuana ] Kapadokya ] Konya ] Ankara ] Adana ] Erzincan ] Çayönü ] Kibris ] Diğerleri ] Yaylalar ]

 

 

Up
Halıcilik

Taşpınar, Aksaray
   

Taşpınar, Aksaray

Kasabamız Aksaray'ın güneyinde yaklaşık 30 km. uzaklıktadır. Aksaray-Adana E-90 Karayolu üzerinde bulunmaktadır. Taşpınar Kasabamız 1957 yılında belediye olmuştur. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusumuz 3589'dur.

   
Tarihi
Tarihi kaynaklarda Taşpınar’ın ilk kez Yavuz Sultan Selim zamanında Azerbaycan’dan gelen bir Türk kavmi tarafından tahmini 1515 yılında kurulduğu, ancak iklimin elverişsizliği nedeni ile köyü terk ettikleri ve Karapınara bağlı Hotamış’a yerleştikleri, boşalan Taşpınar’a ise daha sonraları Hasan dağı eteğindeki Tokarız köyünden gelenlerin yerleştikleri bilinmektedir.

Cografi Konumu
Kasaba 1113 rakımlı Aksaray ilinin güney kısmında 27 nci km de önceleri içinden geçen sonraları kenarına alınan E90 Devlet Karayolu güzergahında, iki tepenin arasına yayılmış, şimdilerde ise kasaba önünde bulunan düzlüğe doğru genişleyerek yerleşim alanını oluşturmuştur. Taşpınar 1957 yılında belediye statüsüne kavuşmuş olup 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 3589 dur. Ankara- Adana yolunun tam ortasında olması nedeni ile ulaşım sorunu yoktur.

Ekonomisi
Kasabanın geçim kaynakları tarihi Taşpınar halısı, Tarım ve hayvancılıkdır. Ayrıca Aksaray’imizin sanayi bakımından can damarı olan Organize Sanayi Bölgesi kasabamız sınırları içerisinde olduğundan, son yıllarda insanlarımız buradaki fabrikalarda çalışarak geçimlerini temin etmektedirler.

Kultur ve Sanat
Taşpınar kültürü denince akla ilk gelen tarihi Taşpınar halılarıdır. Taşpınar halısının tarihi bazı kaynaklarda XIV.yy. da Ibn-i Batuta’nin bildirdiğine göre o tarihlerde dokunduğu, Mısır, Hindistan ve Çin’e dahi ihraç edildiği bildirilmiştir. Kendine has tamamen doğadan elde edilen malzemelerle boyanan iplerle, el tezgahlarında dokunan Taşpınar halılarının ünü tüm Türkiye ve Dünyada tanınmakta ve ihraç edilmektedir.

Egitim
Kasaba’mızda şu anda bir adet Lise ile bir adet Ilköğretim okulu eğitim hizmeti vermektedir. Ayrıca 1966 yılında kurulan zengin bir Kitap çeşidi ve sayısına sahip olan Taşpınar Halk Kütüphanesi de öğrenci ve vatandaşlarımıza faydalı hizmetler vermektedir.

Saglik
Kasabamızda 1974 yılında kurulmuş olan Sağlık Ocağı o tarihten beri düzenli olarak sağlık hizmeti vermektedir. Son yıllarda bu Sağlık Ocağımız 112 ACIL istasyonuna dönüştürüldüğünden sağlık personeli sayısı da arttığından sağlık hizmeti daha iyi ve düzenli hale gelmiştir.
 
   

   
   

TransAnatolie Tour

 

 

 

Turkey

Turquie

Türkei

Turkije

Türkiye

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

Karahantepe ] Gobeklitepe ] Çatalhöyük ] Aşıklıhöyük ] Acemhöyük ] Aksaray ] Ihlara ] Saratli ] Sultanhanı ] Hasan Dagi ] [ Taşpınar ] Kültepe ] Alacahoyuk ] Hattuşaş ] Tuana ] Kapadokya ] Konya ] Ankara ] Adana ] Erzincan ] Çayönü ] Kibris ] Diğerleri ] Yaylalar ]

 

Mail to  info[at]transanatolie.com with questions or comments about this web site.

 

Copyright © 1997 TransAnatolie. All rights reserved.
Last modified: 2023-10-28
 
Explore the Worlds of Ancient Anatolia and Modern Turkey by TransAnatolie Tour: Ancient Anatolia Explorer, Asia Minor Explorer, Turkey Explorer; Cultural Tour Operator, Biblical Tour Operator, Turkish Destinations, Cultural Tours to Turkey, Biblical Tours to Turkey, Health and Cultural Tours to Turkey, Thermal, Thalasso Holidays in Turkey,  Archaeological Tours to Turkey, Historical Tours to Turkey, Cultural Heritage Tours to Turkey, Cultural Tours to Turkey, Hobby Eco and Nature Tours Holidays to Turkey,  Beach and Plateau Holidays in Tuirkey, Anatolian Civilizations, Ancient Cultural Museums in Turkey, Top Turkish Museums, Museums in Turkey, Anatolian Civilizations Museum, Istanbul Archeological Museum, Ephesus Museum, Mevlana Museum, Topkapi Museum, Museum of Topkapi Palace, Turkish Cities, Turkish Destinations, Ancient Cities in Turkey, Ancient Anatolian Cities, Turkey in Brief, Turkish Culture, Turks, Turkish Language, Turkish Philosophers....Circuits culturels en Turquie, Excurcions en Turquie, Vacances en Turquie, Circuits de Culture en Turquie, Circuits de Croyance en Turquie, Turquie, Villes Antiques en Turquie, Musees en Turquie, Empires Turcs, Revolution de Mustafa Kemal Ataturk, Turquie d'Ataturk, Culturele Tours in Turkije, Rondreizen in Turkije, Reizen naar Turkije, Culturele Rondreizen naar Turkije, Vakanties in Turkije, Groepsreizen naar Turkije, Turkije, Turkse  Geschiedenis, Geschiedenis van Turkije, Oude Steden in Turkije, Oude Beschavingen, Oude Anatolische Beschavingen, Turkse Steden, Turkse Musea, Musea in Turkije, Turkse Steden, Overzicht van Turkije, Turkije in het Kort, Turks, Turkse Taal, Turkse Gescheidenis, Osmaanse Rijk, Ottamaanse Rijk, Gezondheid Tours Vakanties in Turkije, Geloof Tours in Turkije, Culturele Tour Operator, Turkije Specialist