En  Fr  Nl  De  Tr  

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

 

 

 

TransAnatolie Tours

En  Fr  Nl  De  Tr  

 

 

 

Sultanhanı

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

 

Karahantepe ] Gobeklitepe ] Çatalhöyük ] Aşıklıhöyük ] Acemhöyük ] Aksaray ] Ihlara ] Saratli ] [ Sultanhanı ] Hasan Dagi ] Taşpınar ] Kültepe ] Alacahoyuk ] Hattuşaş ] Tuana ] Kapadokya ] Konya ] Ankara ] Adana ] Erzincan ] Çayönü ] Kibris ] Diğerleri ] Yaylalar ]

 

 

Up

Sultanhanı, Aksaray

   
   
İsmini, dünyada bir eşi daha olmayan, tarihin kendisine armağanı olan kervansaraydan alan SULTANHANI, Konya-Aksaray yolu üzerinde şirin bir beldedir.

Nufusu 12.000 olan SULTANHANI Konya'ya 100 km, Aksaray'a 45 km uzaklıktadır.

Göz alabildiğince düz ovada, tarihi kervan yolu üzerinde bulunan belde adını 1229 yılında Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan kervansaraydan almaktadır. Bu beldemizin ismi daha önceleri Sultancık olarak bilinmektedir.

Anadolu Selçuklular döneminde doğudan gelecek olan askeri tehditler için buraya önem verilmiş ve Sultanhanı ticaret kervanlarının emniyetinin sağlanması bakımından önemli bir merkez olmuştur.

Osmanlılar döneminde ise ipek yolu üzerinde olması nedeniyle önemini korumuş ve tarihi kervan yolunun güvenliği için buruya özel ihtimam gösterilmiştir.

Cumhuriyet döneminde yapılan karayolu ile Sultanhanı'nın dünya ile iletişimi sağlanmış ve hasar gören yerleri yapılarak günümüze taşınmıştır.

Sultanhanı halkı çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşmaktadır.Geniş araziye sahip olan sulu ve kıraç tarım ile arpa, buğday, şeker pancarı ve mısır yetiştirilmektedir.

Önceleri Sultanhanı kervansaray'ı ile tanınmakta iken, günümüzde halıları ile tüm dünyada tanınmaktadır. Şu anda Sultanhanı özellikle eski halı tamirciliğinin Türkiye'deki merkezi konumundadır. Yurtiçi ve yurtdışından-Avrupa, Amerika, ve Dünyanın dört bir yanından getirilen eski halı ve kilimlerin tamiri yapılarak Türk ekonomisine millonlarca dolar katkı sağlanmaktadır. Aynı zamanda Kapodokya'nın kapısı olan Sultanhanı'na senede yaklaşık 150 000 yerli ve yabancı turist gelmektedir.
   
   

Sultanhanı Kervansarayı...

 

Sultanhanı 1228-1229 yılında askeri ve ticari yönden büyük bir önem taşıyan tarihi yolun emniyetini sağlamak için 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Sultanhanı kervansarayı taş işçiliğinin bir şaheseri olarak kabul edilir. Şimdiye kadar bilinen örneklerinin en büyük en güzelidir. 5000 metre karelik bir alana oturur. Yazlık ve kışlık bölümü bulunur. Yazlık bölümünün ortasında bir köşk mescidi vardır. Türk yapı geleneğine göre Kervansaray'ın kapısı doğuya bakar. Selçuklular zamanında ticareti geliştirmek çin yapılan Kervansaraylar bir kervanın günlük alabileceği measfe olan 20 km aralıklarla yapılmıştır.

 


 

 


Hanın giriş kapısı ak mermerden yapılmıştır. Türkiye'deki kervansaraylar arasında tek mermer olan kapıdır. Bu eşsiz kapıda Anadolu Selçuklu devri mimarisinin oymacılık, desen,yazı ve süsleme sanatının şaheserleri görülür. Giriş kapısını sağ ve sol tarafında zarif sütunları arasında birer mihrapçık bulunur. Giriş kapısını en üst tarafında arapça El-minnetül Allah (c.c ) ''Allahtan başka kimseye minnet etmeyiniz.'' yazılıdır. Han'ın mimarı Havlan oğlu Mehmet'tir. Bu kapının bir kısmı bir savaşta yaktırılmak suretiyle harap edilmiş (H. 667) M.1268/1269 yılında yapılışından kırk sene sonra Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 3. Keyhüsrev tarafından mimar Hüseyin oğlu Siracüddin Ahmet'e yenilettirilmiştir. Kervansaray büyük askeri güçlere karşı koyacak şekilde inşa edilmiştir. Han'ın dört tarafında yuvarlak ve köşeli burçlar mevcuttur. Kervasarayın kışlık bölümüne de muhteşem mermer işlemeli kapıdan girilir. Bu kapıdada taş işçiliğinin en güzel örnekleri görülür. Kışlıktaki kubbeleri 32 sütun tutar ortadaki kubbe yuvarlak olup üzerinde aydınlatma amaçlı ışıklıklar vardır. Kubbe güneş sistemine göre namaz vakitlerini gösterecek şekilde ayarlanmışıtr. Kervasarayın yazlık kısmı Han'a ait malzemelerin muhafaza edildiği yerdir. Sağda 11 revaklı yazlık kısım görülür. Solda yani güney cephede ise kışlık, yolcuların yüklerini, eşyalarını ve gereksinimlerini muhafa edecek sekiz oda vardır.


 

   

 

   
Sultanhanı (English)  
   

TransAnatolie Tour

 

 

 

Turkey

Turquie

Türkei

Turkije

Türkiye

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

Karahantepe ] Gobeklitepe ] Çatalhöyük ] Aşıklıhöyük ] Acemhöyük ] Aksaray ] Ihlara ] Saratli ] [ Sultanhanı ] Hasan Dagi ] Taşpınar ] Kültepe ] Alacahoyuk ] Hattuşaş ] Tuana ] Kapadokya ] Konya ] Ankara ] Adana ] Erzincan ] Çayönü ] Kibris ] Diğerleri ] Yaylalar ]

 

Mail to  info[at]transanatolie.com with questions or comments about this web site.

 

Copyright © 1997 TransAnatolie. All rights reserved.
Last modified: 2023-10-28
 
Explore the Worlds of Ancient Anatolia and Modern Turkey by TransAnatolie Tour: Ancient Anatolia Explorer, Asia Minor Explorer, Turkey Explorer; Cultural Tour Operator, Biblical Tour Operator, Turkish Destinations, Cultural Tours to Turkey, Biblical Tours to Turkey, Health and Cultural Tours to Turkey, Thermal, Thalasso Holidays in Turkey,  Archaeological Tours to Turkey, Historical Tours to Turkey, Cultural Heritage Tours to Turkey, Cultural Tours to Turkey, Hobby Eco and Nature Tours Holidays to Turkey,  Beach and Plateau Holidays in Tuirkey, Anatolian Civilizations, Ancient Cultural Museums in Turkey, Top Turkish Museums, Museums in Turkey, Anatolian Civilizations Museum, Istanbul Archeological Museum, Ephesus Museum, Mevlana Museum, Topkapi Museum, Museum of Topkapi Palace, Turkish Cities, Turkish Destinations, Ancient Cities in Turkey, Ancient Anatolian Cities, Turkey in Brief, Turkish Culture, Turks, Turkish Language, Turkish Philosophers....Circuits culturels en Turquie, Excurcions en Turquie, Vacances en Turquie, Circuits de Culture en Turquie, Circuits de Croyance en Turquie, Turquie, Villes Antiques en Turquie, Musees en Turquie, Empires Turcs, Revolution de Mustafa Kemal Ataturk, Turquie d'Ataturk, Culturele Tours in Turkije, Rondreizen in Turkije, Reizen naar Turkije, Culturele Rondreizen naar Turkije, Vakanties in Turkije, Groepsreizen naar Turkije, Turkije, Turkse  Geschiedenis, Geschiedenis van Turkije, Oude Steden in Turkije, Oude Beschavingen, Oude Anatolische Beschavingen, Turkse Steden, Turkse Musea, Musea in Turkije, Turkse Steden, Overzicht van Turkije, Turkije in het Kort, Turks, Turkse Taal, Turkse Gescheidenis, Osmaanse Rijk, Ottamaanse Rijk, Gezondheid Tours Vakanties in Turkije, Geloof Tours in Turkije, Culturele Tour Operator, Turkije Specialist