En  Fr  Nl  De  Tr  

TransAnatolie Welcomes You to Turkey

 

 

 

 

TransAnatolie Tours

En  Fr  Nl  De  Tr  

 

 

 

Festivaller

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

 

Vahşet Turizmi ] Eski Aşıklar ] NBC ] [ Festivaller ] Bayram ]

 

 

Up

Türkiye Kültür ve Sanat Festivalleri

 

aspendos-opera-bale-festivali aspendos-opera-bale-festivali

 

   

Türkiye'de her yıl yüzden fazla festival düzenlenmektedir. ülkenin hemen hemen her kentinde düzenlenen ulusal festivallerin yanında İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük kentlerde gerçekleştirilen uluslararası kültür-sanat festivalleri de yaygındır. ıstanbul, uluslararası kültür-sanat festivalleri ve sponsorlu festival etkinlikleri bakımından her yıl bahar ve yaz aylarında diğer kentlere oranla büyük bir yoğunluk yaşamaktadır.

1999 yılında kuruluşunun 27. yılını kutlayan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından her yıl Nisan ayında "Uluslararası İstanbul Film Festivali", Mayıs'ta "Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali", Haziran-Temmuz aylarında "Uluslararası İstanbul Müzik Festivali", Temmuz ayında "Uluslararası İstanbul Caz Festivali" ve her iki yılda bir Ekim-Kasım aylarında "Uluslararası İstanbul Bienali" düzenlenmekte, festivaller süresince yerli ve yabancı birçok ünlü sanatçı İstanbul'da biraraya gelmektedir.

İstanbul'da özellikle yaz aylarında, adeta kentin birer parçası haline gelmiş çok sayıda müzik festivali düzenlenmektedir. Dünyanın ünlü dans gruplarını biraraya getiren Pamukbank Dans Günleri, on yıldır düzenlenen ve dünyaca tanınan ünlü gruplarını ağırlayan Efes Pilsen Blues Festivali, Türk müzisyenleri ile dünya cazcılarını biraraya getiren Akbank Uluslararası Caz Festivali, rock'tan popa, cazdan klasik müziğe kadar tüm yıla yayılan etkinlikleriyle "bir yıllık festival" niteliğine sahip Yapı Kredi Sanat Festivali ve Fujifilm Dünya Müzik Günleri ıstanbul'da düzenlenen sponsorlu müzik etkinliklerinden bazılarıdır.

Başkent Ankara'da ise Sevda Cenap And Vakfı tarafından her yıl Nisan-Mayıs aylarında Uluslararası Ankara Müzik Festivali düzenlenmektedir. Avrupa Festivaller Birliği üyesi olan ve 1999 yılında 16.sı düzenlenen festival, bugüne kadar 8000'i aşkın ünlü sanatçıyı ağırlamıştır. Ayrıca ülkede çok sesli müziğin yaygınlaştırılması amacıyla kurulan Polifonik Korolar Derneği'nin düzenlediği, Türkiye Korolar Şenliği de, her yıl artan davetli koro sayısı ve dinleyici kapasitesi ile binlerce müzikseveri biraraya getirmektedir.

İzmir Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası İzmir Festivali'nin, 2000 yılında 14.sü gerçekleştirilecektir. Efes antik tiyatro, Celcius Kütüphanesi ve Meryem Ana Evi gibi tarihsel mekanlarda yapılacak olan festivalde, her yıl olduğu gibi orkestra konserleri, oda müziği, bale, tiyatro, caz ve pop dallarında uluslararası düzeyde sanatçı ve topluluklar yer alacaktır. Her yıl 80 bine yakın seyircinin izlediği Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin ise (20 gün), 2000 yılında 7.si düzenlenecektir.

Türkiye'den dünyaya müzik diliyle dostluk ve barış çağrısı yapan en önemli organizasyonlardan biri olan Bilkent Uluslararası Anadolu Müzik Festivali, her yıl bir ay boyunca Anadolu'nun çeşitli yörelerine klasik müziğin büyülü ritmini götürmektedir. Bu gezici özelliğiyle uluslararası festivaller arasında bir ilke imza atan ve Anadolu'yu adım adım dolaşan festivalin, 1999 yılında 6.sı gerçekleştirilmiştir. 2000 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından Şanlıurfa Harran Ovası'nda verilmesi planlanan senfonik konser de, festival programına alınmıştır.

Türkiye'nin en eski film festivali "Antalya Film Festivali" dir. 1999 yılında 36.sı gerçekleştirilen festival Türk sinemasının Oscar'ı niteliğindedir. "Uluslararası Ankara Film Festivali" ve "Adana Altın Koza Film Festivali" de sinemaseverleri biraraya getiren diğer önemli festivaller arasındadır. Ayrıca birçok ilde film günleri düzenlenmekte, sinema sektörüne olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Ülkede her yıl düzenlenen diğer festivaller arasında Geleneksel Mesir Festivali-Manisa, Uluslararası Müzik ve Folklor Festivali-Adana, çeşme Müzik Festivali-çeşme, Seramik Festivali-Kütahya, Hitit Festivali-çorum, GAP Kültür ve Sanat Festivali-Gaziantep ve Kemer Karnavalı sayılabilir.

 

 

Başlıca Uluslararası Kültür ve Sanat Festivalleri

 • 1/7 Nisan, Manisa: Geleneksel Manisa Mesir Şenlikleri
 • 17 Nisan/2 Mayıs, İstanbul: Uluslararası İstanbul Film Festivali
 • 23 Nisan, Ankara: Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği
 • 26 Nisan/9 Mayıs, Ankara: Uluslararası Ankara Film Festivali
 • 27 Nisan/20 Mayıs, Ankara: Uluslararası Ankara Müzik Festivali
 • 6/10 Mayıs, Eskişehir: Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası
 • 7/11 Mayıs, Ankara: Uluslararası Ankara Karikatür Festivali
 • 7/14 Mayıs, Denizli: Denizli Uluslararası Amatör Tiyatrolar Festivali
 • 19 Mayıs/3 Haziran, İstanbul: Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Haziran, Antalya: Aspendos Opera ve Bale Festivali
 • 9 Haziran/4 Temmuz: İstanbul- Uluslararası İstanbul Müzik Festivali
 • 12 Haziran/12 Temmuz: Bursa-Uluslararası Bursa Festivali
 • 15/25 Haziran, Ankara: Bilkent Uluslararası Tiyatro Buluşması
 • 15 Haziran/15 Temmuz: İzmir- Uluslararası İzmir Festivali
 • 22/27 Haziran, Denizli: Uluslararası Pamukkale Müzik ve Kültür Festivali
 • 25/27 Haziran, Adıyaman: Uluslararası Kommagene Festivali
 • 28 Haziran/3 Temmuz, İzmir: Alaçatı Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali
 • 5/10 Temmuz, Konya: Nasrettin Hoca Şenlikleri
 • 5/11 Temmuz, Edirne: Geleneksel Kırkpınar Güreş Şenlikleri
 • 7/18 Temmuz, İstanbul: Uluslararası İstanbul Caz Festivali
 • 20/25 Temmuz, İzmir: Çeşme Deniz Şenlikleri ve Uluslararası Şarkı Yarışması
 • 14 Ağustos, Ankara: Bilkent Uluslararası Anadolu Müzik Festivali
 • 16/18 Ağustos, Nevşehir: Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri
 • 4/12 Eylül, İzmir: İzmir Fuarı Uluslararası Halk Dansları Festivali
 • 17 Eylül/8 Kasım, İstanbul: Uluslararası İstanbul Bienali
 • 2/3 Ekim, Şanlıurfa: Uluslararası Atatürk Barajı Su Sporları Şöleni
 • 3/5 Ekim, Alanya: Alanya Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali
 • 14/26 Ekim, Şanlıurfa: Şanlıurfa Uluslararası Kültür ve Sanat Haftası
 • 3/7 Aralık, Antalya: Demre Enternasyonal Noel Baba Anma Törenleri
 • 10/17 Aralık, Konya: Mevlana'yı Anma Törenleri
 
 
 

 

Turkey

Turquie

Türkei

Turkije

Türkiye

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

Vahşet Turizmi ] Eski Aşıklar ] NBC ] [ Festivaller ] Bayram ]

 

Mail to  info[at]transanatolie.com with questions or comments about this web site.

 

Copyright © 1997 TransAnatolie. All rights reserved.
Last modified: 2023-10-28
 
Explore the Worlds of Ancient Anatolia and Modern Turkey by TransAnatolie Tour: Ancient Anatolia Explorer, Asia Minor Explorer, Turkey Explorer; Cultural Tour Operator, Biblical Tour Operator, Turkish Destinations, Cultural Tours to Turkey, Biblical Tours to Turkey, Health and Cultural Tours to Turkey, Thermal, Thalasso Holidays in Turkey,  Archaeological Tours to Turkey, Historical Tours to Turkey, Cultural Heritage Tours to Turkey, Cultural Tours to Turkey, Hobby Eco and Nature Tours Holidays to Turkey,  Beach and Plateau Holidays in Tuirkey, Anatolian Civilizations, Ancient Cultural Museums in Turkey, Top Turkish Museums, Museums in Turkey, Anatolian Civilizations Museum, Istanbul Archeological Museum, Ephesus Museum, Mevlana Museum, Topkapi Museum, Museum of Topkapi Palace, Turkish Cities, Turkish Destinations, Ancient Cities in Turkey, Ancient Anatolian Cities, Turkey in Brief, Turkish Culture, Turks, Turkish Language, Turkish Philosophers....Circuits culturels en Turquie, Excurcions en Turquie, Vacances en Turquie, Circuits de Culture en Turquie, Circuits de Croyance en Turquie, Turquie, Villes Antiques en Turquie, Musees en Turquie, Empires Turcs, Revolution de Mustafa Kemal Ataturk, Turquie d'Ataturk, Culturele Tours in Turkije, Rondreizen in Turkije, Reizen naar Turkije, Culturele Rondreizen naar Turkije, Vakanties in Turkije, Groepsreizen naar Turkije, Turkije, Turkse  Geschiedenis, Geschiedenis van Turkije, Oude Steden in Turkije, Oude Beschavingen, Oude Anatolische Beschavingen, Turkse Steden, Turkse Musea, Musea in Turkije, Turkse Steden, Overzicht van Turkije, Turkije in het Kort, Turks, Turkse Taal, Turkse Gescheidenis, Osmaanse Rijk, Ottamaanse Rijk, Gezondheid Tours Vakanties in Turkije, Geloof Tours in Turkije, Culturele Tour Operator, Turkije Specialist