Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

Kore


 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

 

 

Irak ] Suriye ] [ Kore ] Hiroşima ] Nagasaki ]

 

 

Up

En Büyük Toplu İdam: Kore'deki ABD ve NATO Katliamları

   

Gizli dosyalar 58 yıl sonra açığa çıktı. Katliam gibi toplu idamın fotoğrafları vahşeti ortaya koydu.

Amerikan Ulusal Arşivi'nde bulunan bu korkunç fotoğraflar Amerikan Ordusu tarafından ilk kez 5 Mayıs günü yayınlandı. 58 yıl boyunca gizli tutulan vahşet, tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı. Fotoğraflar, 1950 yılının Temmuz ayında Güney Kore'de çekilmiş. Güney Koreli siyasi mahkumların, Güney Kore ordusu tarafından topluca idamları işte böyle kayıtlara geçmiş.
 

 

 


Bugüne kadar kamuoyuna açıklanmayan bu görüntüler, insanların kanını dondurdu. Önce mezarlarını kendi elleriyle kazmaya zorlanan mahkumlar, daha sonra toplu mezarın içine itildi. Direnenler zorla atıldı. Sonra üzerlerine kurşun yağdırıldı. Cansız bedenler doğruca mezarın içinde olduğundan, askerler onları gömmek için bile zahmet etmedi. Sadece üstlerine toprak atıldı.

Olayı araştıram tarihçiler, Temmuz 1950'de, Güney Kore'nin Daejeon kenti yakınında gerçekleştirilen toplu idamlar sırasında 7 bin siyasi mahkumun öldürüldüğünü belirtiyor. Daejeon toplu idamı, şimdiye kadar ortaya çıkmış, tarihin en büyük toplu idamı olduğu tahmin ediliyor.

   

 

   

 

   
   
   
 
 

 

 

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

Irak ] Suriye ] [ Kore ] Hiroşima ] Nagasaki ]