En  Fr  Nl  De  Tr  

TransAnatolie Welcomes You to Turkey

 

 

 

 

TransAnatolie Tours

En  Fr  Nl  De  Tr  

 

 

 

İznik

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

 

Birgi ] [ İznik ] Alişar ] Gelibolu ] Tyana ] Sagalassos ]

 

 

Up

 

 

TransAnatolie İznik TA06M22
5 Günlük İstanbul-İznik-Bursa Kültür Gezisi
€ TransAnatolie Turlari Fiyat Listesi
 

 

 

Birinci gün: Ankara-İstanbul

Gece saat 23.30’da Bahçelievler Buz Pateninden İstanbul’a özel tur otobüsümüzle hareket, grubun isteğine bilet durumuna bağlı olarak  İstanbul Ankara Yataklı treni ile de hareket edilebilir.

 

İkinci gün: İstanbul

İstanbul’a geliş, kentin panoramik gezisi: Roma ve Bizans surları, tahttan indirilen Osmanlı Sultanlarının hapsedildikleri Yedi Kule Zindanları. Otelimizde sabah kahvaltısı.

Kahvaltı sonrası Haliç ve Pierre Loti Sokağı’nın keşfi, Osmanlı İmparatorluğu Mezarlığı ve Eyüp Camii’ne ziyaret; Roma-Bizans uygarlığı surlarının fotoğrafı, bu arada Kariye Müzesi ve Mihrimah Sultan Camii ziyaretleri. Türk- Bizans mutfağından örnekler sunan bir restoranda öğle yemeği. Öğleden sonra: Ayasofya Müzesi ve  Harem’le birlikte Topkapı Sarayı ve Suleymaniye Camii ziyareti.. Akşam yemeği  Kumkapı’da sokak animasyonlu Kumkapı balıkçı restoranlarında, Marmara Denizi kenarında. Kumkapıya giderken bir de İstanbul By Night programı yapıyoruz.

 

Üçüncü gün: İstanbul

Sabah: İlk olarak Hipodrom sonrasında İbrahim Paşa Sarayı ve Etnografya Müzesini ziyaret, Pavorotti’nin sesi eşliğinde Bin Bir Direk’in yer aldığı Yere batan Sarayı, Sultan Ahmet Meydanı’nı geçip Mavi Camii’yi (Sultan Ahmet Camii) ziyaret ettikten sonra ülkenin kültürel ürünleriyle tanışma: Günün sonunda Kapalı Çarşı gezintisi.

Öğle yemeği tipik bir restoranda.

Öğleden sonra: Mısır Çarşısı ve Antikacılar Çarşı’sı gezintisi. Asya ve Avrupa yakasındaki güzellikleri,tarihi, sarayları, Hisarları, yalıları, Boğaz Köprülerini, Boğaziçi’nin güzelliklerini yakından görmek için özel teknemizle Boğaz Turu yapıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. İsteyen İstanbul kabare gecelerine ödemeli olarak katılabilir. Bu arada Mevlevi Dansları gösterileri de isteğe bağlı olarak mümkün.

 

4ncü gün: İstanbul

Açık büfe kahvaltımız sonrası Kadeş Antlaşmasının orijinalinin bulunduğu İstanbul Arkeoloji Müzesini ve Çinili Köşk’ü geziyoruz.

Avrupa Kıtasını Asya Kıtasına bağlayan Boğaz Köprüsünü geçerek önce Üsküdar’da fotoğraf çekiyor sonra 2.04 boyunda 160 kg ağırlığındaki Osmanlı Sultanı Abdül Aziz’in Fransa İmparatoriçesi Napolyon’un eşi Jozefin’i konuk ettiği Beylerbeyi Sarayını Harem’i ve Selamlığıyla birlikte geziyoruz.

Öğlen yemeğimiz Asya’nın ünlü et restoranı Dörtlerde. Kebap çeşitleri ve künefeli nefis bir yemek Marmara Denizine hakim restoranımızda.

Yemek sonrası Bağdat Caddesinde alış veriş ve Çamlıca Tepesinde Osmanlı Köşklerinde semaver’li pastalı çay ikramı. Çamlıca’dan Asya ve Avrupa’nın panoramik manzarasını hayranlıkla seyretme.

Akşam yemeği ve geceleme 4*-butik ya da 5* otelimizde.

 

 

Beşinci gün: İstanbul-İznik-Bursa-Ankara

Açık büfe kahvaltı sonrası İznik Gölü kenarındaki sonrası çinileriyle ünlü İznik’e hareket, yolda Marmara Denizini feribotla geçiş, İznik Bizans ve Osmanlı dönemi yapıtlarını ziyaret ediyoruz.

İznik İlçesi, dünyada eşine az rastlanan ve bütünüyle "açık hava müzesi" olan tarihi ve antik bir şehirdir. İznik, Makedonya Kralı Büyük İskender'in kumandanlarından Antigonius Monophthalmos tarafından M.Ö. 316'da kurulmuştur. Bu çağın geleneklerine göre, kurucusu  Antigonius nedeniyle de "Antigonia" adını almıştır. Makedonya imparatoru Büyük İskender'in mirasçıları, General Antigonius ve General Lysimakhos, İmparatorluğu egemenlikleri altına almak için birbirleri ile savaştılar. Lysimakhos, M.Ö. 301'de Antigonius'u mağlup etti ve kenti yönetimi altına alarak, o dönemin geleneklerine göre kente sevgili karısının adı olan Nikaia adını verdi.

 

 

Nicaea Bizanslıların elinde büyük imar gördü. Şehirde kiliseler, su yolları ve sarnıçlar yapıldı. Selçuklu Sultanı Alpaslan'ın Bizans ordularını Malazgirt'te 1071'de yenmesinden sonra, Selçuklular XI. yüzyılın sonlarında Bizans içlerine kadar yürüdüler. Kutalmışoğlu Süleyman Şah, 1075 tarihinde Nicaea'yı aldı ve 1080 yılında Selçuklu devletinin başkenti yaptı. Adını da Nicaea'nın izi anlamında "İznik" olarak değiştirdi. Böylece İznik, Anadolu'da ilk Türk başkenti oldu. 600.000 kişilik I. Haçlı Ordusu Godefroy De Bouillon'un başkomutanlığında 1097 mayısında İznik'i kuşattı. Çetin savaşlardan sonra Türkler 1097 haziranında şehri Bizanslılara teslim ederek yağmalanmasını önlediler. Haçlıların İznik'i alıp Bizanslılara bırakmasıyla 2. Bizans dönemi başlamış oldu. Selçuklu Türkleri, şehri ancak 22 yıl kadar ellerinde tutabildiler. IV. Haçlı Seferine katılan Latinler, Anadolu içlerinde kan dökmektense Konstantinopolis’i (İstanbul'u] yağmalamayı yeğlediler ve burayı işgal edip Latin İmparatorluğunu kurdular (1204). Bizans'ın saltanat soyu Theodoros Lascaris, İznik'e kaçtı ve burada imparatorluğunu ilan etti. İznik, böylece 57 yıl boyunca başkenti Latin İşgali altında olan Bizans imparatorluğu'nun yönetim merkezi oldu. Bu dönemde surlarda önemli onarımlara girişildi ve surların önüne bir ön duvar (ön sur) inşa edilerek şehrin korunması güçlendirildi.

 

 

 

Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk dönemlerinden itibaren İznik, ilgi çekici bir merkez olarak hep fethedilmek İstendi. Osman Bey zamanında bu önemli kenti ele geçirmek amacıyla seferler düzenlenmişse de, İznik ancak Sultan Orhan Bey (1326-1362) zamanında 1331 tarihinde fethedildi. Böylece İznik 234 yıllık bir aradan sonra yeniden Türk idaresine girmiş oluyordu. Özellikle II. Murat ve Çandarlılar döneminde şehir tepeden tırnağa İmar edildi ve birçok cami, medrese, han, hamam vs. bu dönemde yapıldı. İznik, İstanbul'dan Anadolu'ya uzanan sefer ve kervan yolunun üzerinde önemli bir durak ve konaklama merkezi oldu. Keza XIV-XV. yüzyıllarda İznik, Türk kültür hayatında önemli bir yere sahipti. Birçok ulema ve şairin yetiştiği bir kültür merkezine dönüşmüştü. Çağın en ünlü alimleri İznik'teki medreselerde ders vermeye başlamışlardı. Bu yüzden de İznik'e "Ulema Yuvası" (Alimler Diyarı) da denmiştir.
İstanbul'un fethi ve Anadolu'daki Osmanlı egemenliğinin pekişmesinden sonra, İznik'in önemi azaldı. Diğer taraftan Kara Halil Paşa'nın idamı, Çandarlı ailesinin nüfuzunun sarsılmasına sebep oldu. Şehrin köklü ve zengin aileleri de İstanbul'a göç etmeye başlayınca İznik gerileme sürecine girerek XVI. yüzyıl sonlarından itibaren boşalmaya ve eski zenginliğini kaybetmeye başladı.
Sonuç olarak çeşitli dönemlerin askeri, siyasi, dini, sosyal ve kültürel yaşam biçimlerini bize yansıtan birçok uygarlığın kalıntılarını günümüze taşıyan ve buram buram tarih kokan İznik, yoğun imar faaliyetlerine sahne oldu ve kentte çok sayıda abidevi yapılar inşa edildi. İznik her dönemden devraldığı mimari mirası ile bir açık hava müzesi niteliğini hala korumaktadır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının arkeolojik ve etnografik kalıntılarıyla bütünleşmiş durumdadır.
Güney Marmara bölgesinde kendi adını verdiği gölün doğusunda kurulmuş ve turistik bir ilçe olan İznik'in bağlı bulunduğu Bursa iline uzaklığı 85 km'dir. Rakımı 85 metre, yüz ölçümü 753 km2, toplam nüfusu ise 44.690'dır. Bağlı iki kasaba ve 37 köyü mevcuttur. Halkın temel geçim kaynağı tarımdır. Netice itibariyle İznik,
 
    - Kendine özgü iklimiyle,
    - Yaz-kış demeden bereket saçan toprağıyla,
    - Doğal güzelliğiyle,
    - Tarihi ve kültürel zenginliğiyle,
    - Her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bir kent olmasıyla, (Adeta
bir sebze     ve meyve ambarı)
    - Adını verdiği gölüyle,
    - Dünyaca meşhur çinileriyle,
 
Turizm sektörü açısından son derece önemli bir merkezdir. Yeşil dokusu, zeytinlikleri, bağları ve bahçeleriyle adeta bir cenneti andırmaktadır. Günümüze kadar ayakta duran anıtsal eserleriyle hemen herkeste hayranlık uyandırmaktadır.

 

 

iznik yesil camii iznik yesil camii

 

 

I. ve VII. EKÜMENIK KONSİLLER
İznik, Hıristiyan alemi açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Zira ilk ekümenik konsül, M.S. 325 tarihinde 218 piskoposun katılımıyla burada yapılmış ve Hıristiyanlık dinine hayat veren ve "İznik Yasaları" adıyla bilinen 20 maddelik karar Senatüs Sarayında alınmıştır. İmparator I. Constantinus'un huzurları ile yapılan I. konsil şiddetli tartışmalara sahne olur. İskenderiyeli din adamı Arius'un "Hz. İsa'nın sadece bir insan olduğu ve tanrıdan dünyaya gelmediği" şeklindeki kısa sürede taraftar toplayan tezi, toplantıya katılan piskoposları çileden çıkarır. Sonuçta bugün de savunulan Hz. İsa'nın tanrının oğlu olduğuna dair sav kabul görür. Arius ve arkadaşları toplantıdan kovulur. VII. ve son Ekümenik Konsil 787 tarihinde İznik'teki Ayasofya Kilisesi'nde yapılır. Kısacası
Iznik Hıristiyanlık açısından önemli bir dini cazibe merkezidir.

İznik sonrası kervanımız Bursa’da.

 

 

Bursa, D. Osseman  Bursa Ulu Camii, D. Osseman

 

 

Önce Yüce Hünkar Restoran’da İskender Kebap’lı, cevizli Kemal Paşalı öğle yemeği.

Öğleden sonra Yeşil Camii, Yeşil Türbe, Muradiye Külliyesi, Muradiye Camii, Cem Sultan, 2.Murat, Şehzade Mustafa türbelerini ziyaret.

 

 

Bursa Shezade Mustafa Tomb Bursa Ulu Camii, D. Osseman

 

 

Ulu Camii’den sonra Bursa Kapalı Çarşıda ve Koza Han’da serbest zaman.

Akşam yemeğimiz köfteleriyle ve termal-kaplıcalarıyla ünlü İnegöl’de.

 

 

Bursa Osman Turbesi (grave), D. Osseman Bursa Orhan Gazi mausoleum, D. Osseman Bursa Silk (Koza) Han, D. Osseman

 

 

22.30 sularında Ankara’dayız.

Bir başka TransAnatolie Tour seçeneğinde buluşmak üzere ayrılıyoruz.

 

Fiyatlar

 

İsteğe bağlı geziler:

 • Gar Gazinosu’nda yemekli gösteri veya Orient House, Galata Kulesi, Kervansaray Night Club’te akşam yemeği eşliğinde gösteri.
 • Mevlevi gösterileri.

 

Fiyata dahil hizmetler

 • 5 Gün 3 Gece İstanbul-İznik-Bursa   tam pansiyon. ( toplam 5 kahvaltı, 4 akşam yemeği, 4 öğle yemeği).
 • 2nci gün kahvaltı, son gün akşam yemeği dahil.
 • Tur süresi özel tur otobüsü, özel isteğe bağlı Ankara-Istanbul Yataklı Tren. Seyahat aracı: Mercedes Wito-Sprinter, WW.Wolt-Mercedes 403/Intro/Mitsubishi-Safir-Isizu Turquoise
 • Özel restoranlarda 4 Öğle  2 akşam Yemeği
 • Kültür ve Turizm Bakanlığından kokartlı Profesyonel Turizm Rehberi hizmeti
 • TÜRSAB seyahat güvence paketi ve sigorta.

 

Fiyata dahil olmayanlar

 • Programda yer alan ziyaret mekanlarının giriş ücretleri
 • Otel ve restoranlardaki içecekler.
 • İsteğe ve memnuniyete bağlı bahşişler.
 • KDV

 

Uyarı

Sayısı 22 kişiyi aşan kapalı gruplarda 1 kişi ücretsiz, Kültür Dernekleri üyeleri, öğretmen ve öğrenciler, engelliler ve onlara refakat edenler için indirim, bu konuda tura yazılırken lütfen bilgi alınız (info [at] transanatolie.com )

 

TransAnatolie Tour

Kültür Gezileri Operatorü

info [at] transanatolie.com

 

Minimum 1o kişi ile hareket.

Tüm yasal haklar Transanatolie Tur’a aittir, seyahat acenta hakkı saklıdır.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Turkey

Turquie

Türkei

Turkije

Türkiye

 

 

Home ] Up ] TransAnatolie Turlari ] TransAnatolie ile Türkiye ] Anadolu ] Şehirler ] Müzeler ] Biz Kimiz ] İçerik ] Ara ]

Birgi ] [ İznik ] Alişar ] Gelibolu ] Tyana ] Sagalassos ]

 

Mail to  info[at]transanatolie.com with questions or comments about this web site.

 

Copyright © 1997 TransAnatolie. All rights reserved.
Last modified: 2023-10-28
 
Explore the Worlds of Ancient Anatolia and Modern Turkey by TransAnatolie Tour: Ancient Anatolia Explorer, Asia Minor Explorer, Turkey Explorer; Cultural Tour Operator, Biblical Tour Operator, Turkish Destinations, Cultural Tours to Turkey, Biblical Tours to Turkey, Health and Cultural Tours to Turkey, Thermal, Thalasso Holidays in Turkey,  Archaeological Tours to Turkey, Historical Tours to Turkey, Cultural Heritage Tours to Turkey, Cultural Tours to Turkey, Hobby Eco and Nature Tours Holidays to Turkey,  Beach and Plateau Holidays in Tuirkey, Anatolian Civilizations, Ancient Cultural Museums in Turkey, Top Turkish Museums, Museums in Turkey, Anatolian Civilizations Museum, Istanbul Archeological Museum, Ephesus Museum, Mevlana Museum, Topkapi Museum, Museum of Topkapi Palace, Turkish Cities, Turkish Destinations, Ancient Cities in Turkey, Ancient Anatolian Cities, Turkey in Brief, Turkish Culture, Turks, Turkish Language, Turkish Philosophers....Circuits culturels en Turquie, Excurcions en Turquie, Vacances en Turquie, Circuits de Culture en Turquie, Circuits de Croyance en Turquie, Turquie, Villes Antiques en Turquie, Musees en Turquie, Empires Turcs, Revolution de Mustafa Kemal Ataturk, Turquie d'Ataturk, Culturele Tours in Turkije, Rondreizen in Turkije, Reizen naar Turkije, Culturele Rondreizen naar Turkije, Vakanties in Turkije, Groepsreizen naar Turkije, Turkije, Turkse  Geschiedenis, Geschiedenis van Turkije, Oude Steden in Turkije, Oude Beschavingen, Oude Anatolische Beschavingen, Turkse Steden, Turkse Musea, Musea in Turkije, Turkse Steden, Overzicht van Turkije, Turkije in het Kort, Turks, Turkse Taal, Turkse Gescheidenis, Osmaanse Rijk, Ottamaanse Rijk, Gezondheid Tours Vakanties in Turkije, Geloof Tours in Turkije, Culturele Tour Operator, Turkije Specialist