Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

Acemhöyük


 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

 

 

 

 

Up

 

Acemhöyük

Sayın Şafak Şallı, Sevgili Rehber arkadaşlarım, TUREB, İRO, İZRO, ARO, Rehber Dernekleri, Aksaray Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanliğı, TÜRSAB, Yeşilova Belediye Başkanliğı

Acemhöyük konusunda sizlerin desteğinize yardımlarınıza ihtiyacımız var.

Sizlerin de bildiği gibi Acemhöyük, Prof. Dr. Orhan Alp'e göre büyük yangın öncesine kadar Hititler'in Başkenti idi. Diğer kaynaklar Asur Ticaret Kolonileri'nin en önemli üç "Karum" Merkezinden (Acemhöyük-Kültepe-Alişar) birisi olduğunu isaret ediyor. Gerek Prof. Dr. Tahsin Özgüç, gerek Prof. Dr. Nimet Özgüç, gerekse Prof. Dr. Aliye Öztan,  Acemhöyük ile ilgili onemli arkeolojik kazilar yapmislar ve ayrıntılı bilimsel yayinlar ortaya koymuslardir. TUBA da bu konuda önemli kaynaklar listesi yayımladı.

Acemhöyük 46 yıldır kazılıyor ve çok önemli kerpiç saraylara ulaşılıyor. M.Ö. 3 binleri 2 binleri Acemhöyük Arkeolojik Kazilari gün yüzüne çıkartıyor. Acemhöyük’de bulunan eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde, Niğde Müzesinde, Aksaray Müzesinde sergileniyor. Bu eserler, Prof. Alp'e göre hem Hititler dönemine, hem Asur Ticaret Kolonileri dönemine, hem de Hellenistik-Roma dönemlerine ait. Büyük İskender'in Darius III ile karşılaşmadan önce Acemhöyük-Tyana-Köşk'de kamp kurduğu bile söyleniyor.

Ancak, Acemhöyük tüm tarihsel geçmişine, kültürel zenginliğine ve 46 yillik Aekeolojik kazilara karşın yok oluyor. Yağan yağmur ve kar Acemhöyük Saraylarının üzeri açık olduğu için Acemhöyük'ü eritiyor.

Acemhöyük'ü gelecege tasimak için A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve ODTÜ Mimarlık Bölümü isbirliginde Acemhoyuk’u Koruma ve Acemhoyuk Hazinelerini Sergileme Projesi tasarlandi. Proje bedeli yaklasik 1 milyon YTL.

Kamuoyu oluşturarak, Turizm ve Kültür Bakanlığı’nin dikkatlerini bu konu üzerine çekerek, sponsor-mesen bularak, Hasankeyf-Allionai-Mardin için gösterdiğimiz gayretleri Acemhöyük için de göstererek bu fon'u bulup Acemhöyük'ü geleceğe, çocuklarımıza taşımamız gerekmektedir. Acemhöyük'ün tanıtımını biraz daha zenginleştirmek için www.transanatolie.com web sitesinde Acemhöyük 5 dilde anlatıldı. Ulusal kaynaklarımız, ulusal başvuru mercilerimiz tükenirse Avrupa Birliğinin kapısını da çalmak istiyoruz.

Gereğini saygı ile bilgilerinize sunarız.

İbrahim Çamkerten
Acemhöyük'ü Koruma ve Kurtarma Grubu Üyesi
Acemhöyük Tanıtim Sponsoru

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]