Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

F-16'lar


 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

 

 

Darbeler ] Bir Yorum ] 12ler ] [ F-16'lar ]

 

 

Up

 

Düşmanı tanımasına ABD izin vermiyor

 

YILLARDIR süren bir çalışma... Bir arayış. Bir beklenti... Soru şu:

- ABD’den alınacak 30 adet F-16 savaş uçağına "milli yazılım" takılacak mı? Yoksa ITT denilen ABD’nin hazır cihazı mı takılacak?

Bu soru Türkiye’nin savunma sistemleri açısından hayati bir önem taşıyor. Türkiye 20 yıldır "milli yazılım" için çalışıyor. Acaba son olarak alınacak 30 adet F-16’ya milli yazılım yüklenebilecek mi? İşte cevap:

- Hayır.

- Neden?

- Çünkü ABD Türkiye’ye izin vermiyor.

- Peki milli yazılım ne demek?

- Milli yazılım F-16’ların elektronik harp sistemlerinde kimin dost kimin düşman olduğunu ayırt etmeye yarıyor. Eğer ABD’nin taktığı yazılımı kullanırsanız, o uçağın savaş sistemi kimin dost kimin düşman olduğunu o cihaza göre tanıyor. Ve ona göre savaş sistemi çalışıyor. Yani bir uçağı dost olarak algılarsa pilot ne yaparsa yapsın ateş etmiyor.

KARIŞIKLIK OLURMUŞ Önceki gün "milli yazılım"la ilgili olarak soruyorum:

- 30 adet F-16’ya milli yazılım yüklenip yüklenmeyeceği konusu ne oldu? Karar Başbakan Tayip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt’a kalmıştı. Ne oldu?

En yetkili ağızdan cevap:

- ABD milli yazılım yüklenmesine karşı çıktı.

- Gerekçesi ne?

- Hazırladıkları sistemde karışıklar meydana gelebilirmiş.

- Eğer ısrar edersek ne olur?

- Daha önce helikopter ihalesinde ısrar ettik. ABD bu yüzden ihaleye katılmadı. Bu durumda F-16’ları satmayabilir. Aslında bu yazılım var. Ama ABD takılmasına izin vermiyor.

Evet manzara bu...

BİR KORKU OYUNU Yani biz bir yanda Kuzey Irak’ta başarılı vuruşlar yapıyoruz. Diğer yanda vuracağımız hedeflerin belirlenmesinde ya da örneğin havada kimin dost kimin düşman olduğunun tespitinde "milli bir süzgeç" gerçekleştiremiyoruz. Örneğin Ege’de yüzlerce kez Yunan jetleriyle Türk jetleri it dalaşı yaptılar. Milli yazılım olmadığı için Yunan ve Türk jetleri birbirlerini düşman olarak algılayamıyor. ABD’nin taktığı cihazda Yunan jeti NATO gücü olarak dost gözüküyor. Bu yüzden "it dalaşı" oluyor... Birbirine ateş edemeyen iki ülkenin jetleri yıllardır böyle "dalaşıp" duruyorlar. Peki bu bir oyun mu? Evet oyun... Milyarlarca dolarlık bir "korku oyunu"...

Fatih ÇEKİRGE

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

Darbeler ] Bir Yorum ] 12ler ] [ F-16'lar ]