Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

Pardus


 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

 

 

 

 

Up

Pardus: Türkiye'nin ilk ulusal işletim sistemi

   

Türkiye'nin ilk ulusal işletim sistemi Pardus, 3-5 milyon YTL ile dünya devlerine rakip olacak

İmeceyle doğdu,gençlerle büyüyor

Dünya çapında 500'ü bulan linux dağıtımları içinde ilk 5'e girmeyi hedefleyen Pardus'un gençlerden oluşan geliştirici ekibi, rakiplerinin harcadığı paranın binde biriyle dünya çapında ürünler çıkarmaya hazırlanıyor.

TÜBİTAK bünyesindeki Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk ulusal işletim sistemi Pardus'u Türkiye'de özgür yazılım kullananların yüzde 90'ının tercih ettiğini vurgulayan Pardus Geliştiricisi Erkan Tekman, "Türkiye'de özgür yazılımın bayraktarlığını yapıyoruz. Pardus artık seyyar satıcılıktan büfe haline geldi. 3 yıl sonraki hedefimiz artık bir süpermarket olabilmek" diye konuştu. Dünya çapında teknoloji üreten bir oluşum olmak istediklerini belirten Tekman, "Bunun için finansman modelinin değişmesi lazım. 3.5 yılda Pardus için TÜBİTAK tarafından 1.5 milyon dolar harcandı. Microsoft ise 7 yılda sadece Vista için 6 milyar dolar harcadı. Biz bunu özgür yazılımla 6 milyar doların binde biri bir kaynakla (6 milyon dolar) yapabiliriz" dedi. Yurtdışından, "Pardus'ta Japonca karakterleri nasıl kullanabilirim" diye soranların bile olduğunu anlatan Erkan Tekman, Pardus'un geleceği hakkında şunları söyledi:

- Pardus'ta şu ana kadar geliştirilen kaynak kodları için özgür yazılım seçilmeyip ortalama maaşlarla yazılımcılarla anlaşılsa ve bir ofise yerleştirilseydi, bu en az 20 milyon dolara malolurdu. Halbuki biz Pardus ile bunu 1.5 milyon dolar harcayarak gerçekleştirdik.

- Bu işe başladığımzda 2 kişiydik. şu anda 20 kişilik bir ekip olduk. Her yaz 20 stajyer öğrenci almaya başladık. Bu stajyerler, bire bir ürünler üzerinde çalışıyorlar. Bu yıl Google'ın Küresel Staj programına kabul edilen linux temelli 5 projeden biri olduk.

- Türkiye'deki tüketiciler, 400 dolarlık yazılımın 3 YTL'ye korsanını kullanırken, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve ücretsiz olan Pardus ve benzeri özgür yazılımların olduğunu düşünmüyor.

- Pardus'u kamunun milli bütçeden doğrudan desteklemesi şart. Çünkü yaratılan değerle Milli Savunma Bakanlığı ve RTÜK gibi kurumlar lisans bedellerinden tasarruf sağlıyor. Pardus'un sürdürülebilirliğ i için ekip en az 40 kişi olmalı ve yıllık 3-5 milyon YTL'lik bir harcama yapılabilmeli.
 

   

 

   
   
   
 
 

 
 

 

 

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]