Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

Turizmde Antalya


 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

 

 

Turizm ] [ Turizmde Antalya ] Turizmde İstanbul ]

 

 

Up

Turizmde Antalya kapasitesi

   
   

Birkaç hafta önce Antalya’daydık. Orada Milliyet olarak önemli görüşmeler yaptık, bilgiler aldık. Antalya deyince aklınıza ne gelir? Finike muzu ya da portakalı? Manavgat şelalesi? Aspendos? Yahut politikacı Deniz Baykal?

Benim aklıma önce turizme olan katkısı geliyor. Geçen yıl Antalya’ya 7.7 milyon turist gelmiş. Rakam olağanüstü. Ve 6 milyar dolar da döviz bırakmış. Bölgede, belediye belgeli dahil, toplam 550 bin yatak kapasitesi bulunuyor. Bunun da 344 bini Turizm Bakanlığı belgeli. Böylece ülkedeki turistik yatak kapasitesinin yüzde 44’ünü Antalya barındırmış oluyor.
 

 Turistlerin illere gore dagilim tablosu


Toplam turistin de yüzde 33’ü doğrudan Antalya’ya geliyor. (Oysa bu oran 1984’te yüzde 2, 1994’te de yüzde 18’di.) Yani son yıllarda turizmin Antalya ile geliştiği söylenebilir. Nitekim 2001 yılında Türkiye’de 99 (mavi bayraklı) plaj vardı ve bunun 50’si Antalya’daydı. Şimdi 235 plaj var ve bunun 126’sı yine Antalya’da.


Alternatif alanlar
Buradan şu sonuç çıkıyor: Türkiye’de turizm Antalya ile gelişmiş ve oraya bağımlı hale gelmiş. Antalya dışında ise pek bir cazibe merkezi yaratılamamış. Buna dikkat edilmeli. Çünkü Antalya’da bir yanlış olursa bütün Türkiye turizmi büyük zarar görecektir.

Koca İstanbul tarihiyle, deniziyle ve iş dünyasının da merkezi olması dolayısıyla nasıl olur da Antalya’dan daha az turist çeker? Şaşılacak olay! (Edirne’ye gelen, “gözüken” turistin bir kısmı kara yoluyla ülkeye gelen yabancılar. Bunun büyük kısmı ülkenin farklı yerlerine gidiyor.) Bugün İstanbul’un en az 10-12 milyon turist çekmesi gerekiyor.

Antalya’ya gelen turistler ağırlıklı olarak Alman ve Rus. 2004 yılında Alman turistler toplamın yüzde 42’siydi. Geçen yıllarda hem sayısal olarak düştüler, hem de oransal olarak.

Şimdi Almanlar toplamın yüzde 30’u ediyor. Yerlerini ise Rus turistler alıyor. Toplam turistin yüzde 25’i artık Rusya Federasyonu’ndan. Hatta diğer eski Varşova Paktı ülkelerinden gelen turistleri de hesaba katarsak bu oran yüzde 35’lere varıyor.


Rusların birinci tercihi
Antalyalılar Ruslardan memnun. Çünkü daha çok alışveriş yapıyorlar. Yaz kış geliyorlar. Üstelik gayrimenkul alanları bile oluyor. Rusların da kendi ülkelerindeki birinci tercihleri Antalya. Öylesine ki, birçok Rus Antalya’yı Türkiye’den ayrı bir ülke sanıyor!!

Antalya’daki turizmciler 2008 yılını, 2006 ve 2007 yılına göre daha olumlu görüyor. 2006 çok olumsuz bir yıldı. Onu referans almak yanlış olur. Sezona girerken Antalyalı turizmciler umutlu.

Hele kurda yükselme olursa bir hayli rahatlayacaklarını ifade ediyorlar. Ama turizmin gelecek yıllarda da aynı hızda gelişmesi isteniyorsa Antalya’dan başka yeni bir turizm bölgesinin planlanması gerekiyor. Çünkü 5-10 yıl sonra Antalya tam olarak dolduğunda turizm sıkışabilir.

H. Güneş

 

   
   
   
   
 
 

 
   
   
   

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

Turizm ] [ Turizmde Antalya ] Turizmde İstanbul ]