Türkiye ve Dünya Gerçekleri

TransAnatolie Welcomes You  to Turkey

 

Yak bir Türk


 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

 

 

Alman Katliamları ] Soykırımlar ] Ruanda ] [ Yak bir Türk ]

 

 

Up

Avrupa Gerçekleri: Yak bir Türk

   
   
   
   

Avrupa Gerçekleri: Yak bir Türkİnsan yakma eski bir Avrupa geleneği midir? Ortaçağda cadı sandıkları kadınları yakarlardı. Yalnız cadıları değil, Çingeneleri, Musevileri ve dinden çıktığını düşündükleri insanları da yaktılar.

(Gerçi yakarak, derisini yüzerek, kemiklerini kırarak, çarmıha gererek, kızgın yağda kızartarak, hayvanlara parçalatarak.. adam öldürme eski çağlarda dünyanın hemen hemen bütün kültürlerinde görülen uygulamalardı.)

Halk meydanlara doluşur, yakılanların feryatlarını dinleyip, kıvranışlarını izleyerek temaşa zevklerini tatmin ederlerdi.

Televizyonun, radyonun olmadığı bir çağda idamlar bir tür kitlesel eğlenceye dönüşüyordu. Bertrand Russell cadı yakma törenlerinden söz ederken "Ortaçağda insanların canı sıkılıyordu" der, "köylerde, kasabalarda hiçbir önemli ve heyecan verici olay olmadan yıllarca yaşayıp gidiyorlardı. Arada bir yakılan bir cadı insanların ilgisini çekiyor, günlerce konuşacağı dedikodu malzemesi sağlıyordu."

Son cadı ne zaman yakıldı, bilmiyorum, ama adam yakma huyları henüz tam olarak sona ermedi galiba.

Nazi Almanya'sı milyonlarca kişinin yakılmasına tanıklık etti. Daha sonra Nürnberg mahkemelerinde "Aaa, milyonlarca Yahudi'ye, Çingene'ye, sosyaliste, engelliye ne oldu, nereye gitti komşularımız? Toplama kamplarında yakıldılar mı? Hayır, böyle bir şey olamaz. Hayret, nasıl da gözümüzden kaçmış," diyerek şaşkınlıklarını ve üzüntülerini ifade etmişlerdi.

Ve herkesi tatmin edecek bir formül üzerinde anlaştılar: Alman halkı bu olup bitenlerden sorumlu olamazdı. Onların hiçbir şeyden haberi yoktu. Bu cinayetleri Naziler, SA'lar, SS'ler işlemişti.

Aradan zaman geçti. AB kuruldu, uygarlık geldi ve artık insan yakmak ayıp sayılır oldu.

Ta ki son zamana kadar. Son günlerde Almanya'da 'Türk yakma' modası yaygınlaşıyor. Evet, toplama kamplarında milyonlarcası birden yakılmıyor, ama sonuç olarak insanlar yakılıyor ve ateş düştüğü yeri yakarmış.

İlk yangında beşi çocuk dokuz kişi yakıldı. Tekil bir olaydır dendi, üzerinde fazla durulmadı.

Fakat o günden beri sürüp giden Türk yakma eylemleri yaygınlık gösterir gibi.

Alman polisi ve hükümeti 'Benim sorunum değil' der gibi kayıtsızca bakıyor olup bitenlere. Alman polisi önlem almak bir yana, karakola gelen bir Türk gencini dayak atarak öldürdü ve tavrını açıkça ortaya koydu.

Yangınlar devam ediyor. Bu kayıtsızlık sürerse devam etmeye de devam edecektir.
Geçenlerde Danimarka'da öldürülen bir Türk gencinin cenazesine katılan çok sayıda Danimarkalı, orada yaşayan Türklere 'yalnız değilsiniz' mesajı verdi. Ama Almanya'daki kundaklama ve saldırı olayları Avrupa'da gereken ilgiyi uyandırmadı.
 
Avrupalı yetkililer, Anayasa Mahkemesi'nin görüştüğü AKP'yi kapatma davasıyla daha yakından ilgili.

Görülmekte olan bir davayı etkilemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Ne Türk hükümeti insan yakma eylemleri konusunda bir girişimde bulunuyor, ne Alman hükümeti, ne de Avrupa'nın diğer hükümetleri ve sivil toplum kuruluşları...

Oysa Almanya'daki Türkler değil de, Türkiye'deki Avrupalılar yakılsaydı tepkileri nasıl olurdu dersiniz?

Irkçılık, gizli bir yare midir?

 

Türker Alkan


   
   
   
   
   
   
 
 

 
   
   

 

 

 

Home ] Up ] Türkiye Gerçekleri ] Strateji ve Politikalar ] İçerik ] Ara ]

Alman Katliamları ] Soykırımlar ] Ruanda ] [ Yak bir Türk ]